Woda perfumowana, czy toaletowa – na jakie perfumy postawić?

Woda perfumowana, czy toaletowa – na jakie perfumy postawić?

10 stycznia 2022 0 przez Redakcja

Większość z nas wie, że perfumy występują w dwóch formach – woda perfumowana (eau de parfum) i woda toaletowa (eau de toilette). Ale czy kiedykolwiek zastanawiałaś się, na czym polega różnica? Bez względu na to, czy mamy szeroki wachlarz zapachów, czy też jeden lub dwa ulubione, łatwo jest pominąć tę różnicę. Oba świetnie pachną, są produkowane przez te same marki i można je nosić na co dzień… Jak bardzo mogą się więc różnić?

Z pewnością w powietrzu unosi się powiew zamieszania! W tym artykule omówimy tajniki perfum, rozstrzygniemy bitwę pomiędzy eau de parfum i eau de toilette oraz podzielimy się naszymi przemyśleniami na temat sztucznych i naturalnych zapachów.

Czym jest woda perfumowana?

Pomimo błędnych przekonań, różnica między wodą perfumowaną a wodą toaletową jest niezwykle prosta. Różnica polega na stężeniu olejków zapachowych. W wodzie toaletowej znajduje się zazwyczaj od 8% do 12% olejków zapachowych. W przeciwieństwie do tego, woda perfumowana ma wyższe stężenie, wynoszące 12% – 18%. Tak więc, zgodnie z ogólną zasadą,  woda perfumowana zawsze będzie zawierać więcej olejków zapachowych niż eau de toilette.

Jaki jest najmocniejszy typ zapachu?

Różnicę między rodzajami zapachów można ująć w inny sposób. Ponieważ stężenie olejku zapachowego określa siłę zapachu, wyższe stężenie skutkuje silniejszym i dłużej utrzymującym się zapachem. Idealna na długie wieczory lub pracowite dni, woda perfumowana może utrzymywać się przez cztery lub pięć godzin bez konieczności uzupełniania.

Należy jednak pamiętać, że woda perfumowana nie jest najmocniejszym typem zapachu. Perfumy (lub parfum) mają jeszcze wyższe stężenie olejków zapachowych niż woda perfumowana – co najmniej 20%. Nic dziwnego, że perfumy utrzymują się na skórze bardzo długo – około sześciu do ośmiu godzin. Jak się przekonasz, trwałość ta wiąże się z wyższą ceną.

Woda perfumowana

Fakt, że woda toaletowa utrzymuje się na skórze od dwóch do trzech godzin, dodaje nieco kontekstu do pochodzenia jej nazwy. Woda toaletowa pochodzi od francuskiego zwrotu, który tłumaczy się jako „szykowanie się”. Zwrot ten pasuje do typu zapachu, który jest idealny do swobodnego stroju dziennego.

Czy powinienem kupić perfumy, eau de parfum, czy eau de toilette?

Olejek perfumowy jest najdroższym składnikiem, który wchodzi w skład zapachów. W rezultacie produkty o wyższym stężeniu będą sprzedawane po wyższej cenie. Najwięcej zapłacisz za perfumy, mniej za wodę perfumowaną, a jeszcze mniej za wodę toaletową. Oczywiście cena zależy również od marki, którą wybierzesz – a niektóre z nich będą miały znaczącą cenę niezależnie od rodzaju zapachu!

Chociaż może to być kuszące, aby podjąć decyzję w oparciu o cenę, staraj się nie pozwolić, aby to dyktować swój wybór całkowicie. Czy masz zamiar nosić swój nowy zapach codziennie lub tylko na specjalne okazje, będziesz chciał coś, co uwielbiasz. To tylko ma sens, że zapach powinien być czynnikiem prowadzącym, gdy jesteś wybierając swój zapach.

Możesz grawitować w kierunku lekkości wody toaletowej, lub możesz być oczarowany bogatymi nutami konkretnych perfum. Przed zakupem powąchaj kilka próbek. Lub, jeśli robisz zakupy online, zdecyduj się na coś z nutami, które wiesz, że uwielbiasz.

Nieodparte połączenia zapachowe

Najlepsze perfumy można łączyć z innymi zapachami, aby nadać głębię swojemu zapachowi. Dlatego stworzyliśmy wszystkie nasze perfumy i mgiełki kompatybilne z naszymi niebiańskimi kremami i masłami do ciała. Nasze produkty powstają wokół wspaniałego ziarna kakaowca. Dzięki temu zarówno nasze perfumy, jak i kosmetyki pielęgnacyjne mają ten sam tropikalny podtekst. To wspólne centrum pozwala łączyć je ze sobą w najbardziej wysublimowany sposób.

Połącz nasze mgiełki do ciała z Masłem do ciała Kakao i Migdały lub Masłem do ciała Argan i Kakao, które przygotują Twoją skórę na bazie subtelnie pachnącej bazy. Jeśli używasz jednej z naszych wód perfumowanych, miej w pobliżu krem do rąk Kakao i Kokos lub Kakao i Dziki Miód. Nie tylko uzupełni on ubytki w skórze, ale także sprawi, że Twój zapach będzie jeszcze lepszy.

Woda perfumowana  czy toaletowa?

Wszyscy mamy swoje ulubione zapachy, ale tak często słyszymy to samo pytanie – jaka jest różnica między eau de toilette a eau de parfum? Ponieważ są to dwa najczęstsze rodzaje zapachów dostępnych, ma sens, aby je porównać.

Różnica pomiędzy wodą perfumowaną a wodą toaletową

Odpowiedź to po prostu stężenie perfum lub wody po goleniu. Pomyśl o tym wpisie na blogu jako mały przewodnik do zakupu następnego zapachu, czy to EDT lub EDP.

Stężenie EDT i EDP

Więc, co oznacza „stężenie”? Jest to siła perfum. Im wyższe stężenie, tym perfumy są mocniejsze i trwalsze. W mocniejszych koncentracjach, takich jak EDP, używa się więcej olejków zapachowych (i mniej alkoholu). Ogólnie rzecz biorąc, woda toaletowa (EDT) ma niższe stężenie niż woda perfumowana (EDP). Stężenie EDT wynosi zazwyczaj od 8% do 12%. W przypadku EDP jest ono wyższe i wynosi zazwyczaj od 12% do 18%.

Eau De Parfum VS Eau De Toilette

Teraz przyjrzyjmy się różnicom bardziej szczegółowo:

Eau De Toilette (EDT)

EDT jest często tańszą opcją (wiele perfum jest dostępnych zarówno w wersji EDT jak i EDP), co czyni je bardziej przystępnymi cenowo. Dzieje się tak, ponieważ stężenie jest słabsze (pomiędzy 8% a 12%) niż w przypadku EDP. Z tego powodu większość ludzi kojarzy wodę toaletową jako zapach na dzień – coś, co można nosić do pracy lub na lunch. Jeśli wybierzesz EDT, możesz oczekiwać, że zapach będzie się utrzymywał przez około 3 godziny.

Eau De Parfum (EDP)

Dłużej utrzymująca się z dwóch opcji, EDP jest również droższą opcją. Stężenie wynosi zazwyczaj od 12% do 18%, co również pomaga w dłuższym utrzymywaniu się zapachu – możesz oczekiwać, że trwałość wyniesie około 5 godzin. EDP może być sklasyfikowany jako zapach na noc ze względu na to, jak długo się utrzymuje – pomyśl o nocy na randce lub nawet nocy w mieście. Czy masz wrażliwą skórę? Jeśli tak, EDP będzie lepsza dla Twojej skóry ze względu na niższe stężenie alkoholu. Pamiętaj, że z EDP można użyć mniej sprayów, ponieważ stężenie olejków zapachowych jest wyższe.

Woda perfumowana

Czy moje zapachy wygasają?

Większość zapachów ma tendencję do posiadania okresu trwałości między 3 a 5 lat. Jeżeli ty jesteś jak ja i dostajesz haczyk na zapachu, ty spadasz bardzo krótki 3 rok znak! Jednakże, jeśli jesteś tylko okazjonalnym użytkownikiem lub masz ten konkretny zapach na specjalne okazje, możesz chwycić wersję EDT. Powodem jest to, że wody toaletowe zawierają więcej alkoholu, który działa jako konserwant zapachu.

Gdzie jako EDP zawiera mniej alkoholu znaczenie to starzeje się tylko, że trochę szybciej. Jeśli naprawdę chcesz, aby Twoje perfumy pachniały jak najlepiej przez jak najdłuższy czas, pomyśl o tym, jak je przechowujesz. Zalecamy przechowywanie go w oryginalnym flakonie i opakowaniu przez cały okres jego użytkowania. Ponadto, ciemna szafka i stała temperatura (temperatura pokojowa, jeśli jest idealna) naprawdę zrobią różnicę.

Czy Eau De Parfum utrzymuje się dłużej niż Eau De Toilette?

Krótko mówiąc, tak. EDP będzie dłużej utrzymywać się na skórze niż EDT. Ale powinniśmy to powiedzieć w odniesieniu do wyboru tego samego zapachu. Nie możesz porównywać EDP i EDT, jeśli jeden z nich jest zapachem drzewnym, a drugi kwiatowym. Nuty w każdym z nich są zupełnie inne – na przykład nuty owocowe mają tendencję do znacznie szybszego zanikania, nawet jeśli stężenie jest wyższe. Zalecamy wypróbowanie zapachu na własnej skórze, zanim zdecydujesz się na zakup pełnego flakonu. Twoja skóra różni się od skóry innych osób i sposób, w jaki dany zapach pachnie na Tobie może być inny niż na innej osobie.

Różnice w mocy olejków zapachowych

Ogólnie rzecz biorąc, mocniejsze stężenie perfum oznacza, że będą one trwalsze, tym mniej będziesz musiała ich używać (rozpylać) i powinny lepiej się prezentować. Jednak nie zawsze jest to prawdą. Na trwałość i projekcję mają wpływ różne czynniki, w tym nuty i składniki, które są używane, a także rodzaj zapachu. Zapach piżmowy zazwyczaj utrzymuje się dłużej niż lekki, świeży zapach.

Istnieje również zakres stężeń w ramach każdego rodzaju zapachu – Oznacza to, że bardzo silny eau de toilette może działać lepiej niż eau de parfum. Niestety nie ma dokładnej nauki, jeśli chodzi o zakup butelki, to tylko próba i błąd, ale można przeczytać moje recenzje zapachów tutaj i wokół Internetu, aby zobaczyć, jak dobrze każdy z nich wykonuje. Wiele osób zastanawia się, widzę, że jest zapach, który ma wersję EDP i EDT – Czy powinienem kupić EDP, bo będzie silniejszy?

Odpowiedź brzmi: niekoniecznie. Te dwa zapachy mogą mieć tę samą nazwę, ale mogą nie pachnieć tak samo.

Ostatnio domy perfumeryjne wypuszczały warianty osobno, a zapachy się różniły. Jeśli podoba Ci się EDT, nie ma gwarancji, że EDP będzie pachnieć tak samo, ale będzie mocniejszy. Powinnaś wypróbować je najpierw, bo może się okazać, że zapach różni się od tego, czego oczekiwałaś.

 

Eau De Parfum czyli woda perfumowana

Na drugim miejscu pod względem siły zapachu znajduje się Eau De Parfum lub EDP, jak się go skrótowo nazywa. Zazwyczaj w 15-20% stężenia, jest to dość silny zapach. Jeśli chodzi o trwałość, to powinno trwać 5-7 godzin, czasami nawet dłużej w zależności od stylu zapachu. Jest to dość nowy w świecie zapachów męskich, a te dni wiele marek są oferowanie ich zapachy podpisu w wariancie EDP. Bądź ostrzeżony, domy perfumeryjne często oferują EDP po oryginalnym EDT został wydany, jednak może to nieznacznie zmienić zapach, to nie jest tylko przypadek, że jest to silniejsza wersja.

Rada byłaby wypróbować zapach, aby zobaczyć, czy istnieją jakiekolwiek różnice, a nawet ulepszenia. EDP jest zdecydowanie pojawiające się i było przez ostatnie kilka lat, prawie na pewno spowodowane przez nas facetów kupujących więcej zapachów i chętnych do wydawania więcej pieniędzy na butelki.