Wizyta u okulisty – na czym polega?

Wizyta u okulisty – na czym polega?

19 kwietnia 2022 0 przez Redakcja

Wzrok to jeden ze zmysłów, który pozwala nam na korzystanie z życia w pełni oraz normalne funkcjonowanie. Właśnie dlatego oczy są tak ważnymi narządami, o które warto dbać. Z niepokojącymi objawami warto udać się na wizytę u okulisty w http://przychodnialekarzy.pl/. Jak zwykle wygląda jej przebieg? Czy wizyta u lekarza tej specjalizacji to coś, czego można się obawiać?

Wizyta u okulisty – na czym polega?

Czy wyobrażasz sobie życie bez możliwości patrzenia na świat? Oczy to jeden z najważniejszych organów – umożliwiają poznawanie rzeczywistości, a także swobodną komunikację. To dzięki nim jesteśmy również w stanie bez problemu się poruszać. Z wiekiem jednak wzrok może się pogarszać, a niektóre schorzenia i przebyte wypadki mogą spowodować całkowitą jego utratę. Każdy z nas powinien więc udawać się na regularne badanie wzroku podczas wizyty u specjalisty. Jedynie wykształcony i doświadczony okulista będzie w stanie postawić diagnozę i zaplanować ewentualne leczenie. 

Warto się do niego wybrać, jeśli dokucza nam suchość, ból, pieczenie lub nadmierne łzawienie oczu. Niepokojącym objawem jest też oczywiście pogorszenie wzroku lub pojawiające się w widzianym obrazie plamki. Czy należy jakoś przygotować się do wizyty u okulisty? Jak ona wygląda?

Jak przygotować się do wizyty u okulisty?

Na wizytę u okulisty należy udać się bez makijażu, ponieważ dostający się do oka tusz może utrudniać lekarzowi wykonanie niezbędnych badań. Oprócz tego warto wziąć ze sobą noszone na co dzień okulary lub soczewki kontaktowe, które przydadzą się w trakcie badania ostrości widzenia za pomocą tablicy okulistycznej. Ważną kwestią jest fakt, że w trakcie badania stanu soczewki, siatkówki i ciała szklistego stosowane są krople mydriatyczne, które powodują rozszerzenie źrenic, co może utrzymywać się do 2-3 godzin. W związku z tym na wizytę warto wybrać się komunikacją miejską lub poprosić kogoś o pomoc – samodzielne kierowanie autem może być wtedy bowiem niebezpieczne. Po skończonej wizycie przydatne mogą okazać się okulary przeciwsłoneczne, szczególnie w słoneczne dni.

Przebieg wizyty okulistycznej

Standardowa wizyta okulistyczna zwykle rozpoczyna się od przeprowadzenia wywiadu lekarskiego. W jego trakcie lekarz pyta o występujące u pacjenta problemy ze wzrokiem, a także o zdiagnozowane już choroby oczu. Znaczenie mogą mieć również choroby oczu występujące w rodzinie. Następnie wykonywane są ustalone przez okulistę badania. Podstawowym badaniem jest zweryfikowanie stanu powiek i sposobu poruszania się gałek ocznych. 

Ważnym elementem wizyty jest też badanie ostrości wzroku, którego dokonuje się z pomocą specjalnego komputera. Popularne jest też badanie z pomocą tablicy Snellena, na której znajdują się małe i duże cyfry oraz litery. Okulista może również uznać, że potrzebne będzie wykonanie pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego czy szczegółową ocenę tarczy nerwu wzrokowego. Wizyta trwa zwykle kilkanaście minut, jednak w niektórych przypadkach może się wydłużyć, np. jeśli zastosowane zostaną krople mydriatyczne, które działają dopiero po 20 minutach. Po odpowiednim przygotowaniu do wizyty nie należy się jej w żaden sposób obawiać.