Suplementy diety – co to?
4 sierpnia 2023Coraz większa liczba Polaków decyduje się na regularne stosowanie suplementów diety. Ich odpowiedni dobór potrafi mieć zbawienny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Podpowiadamy, czym są takie suplementy i jakie są ich rodzaje.
Suplementy diety – co to?
Najprościej rzecz ujmując, są to środki spożywcze stosowane w celu uzupełniania niedoborów w codziennej diecie. Z tego powodu należy pamiętać, że nie mogą stanowić podstawy jadłospisu, a jedynie dodatek uzupełniający jego ewentualne niedociągnięcia. W większości przypadków zawierają cenne minerały, witaminy oraz o związki, których czasowe spożywanie przekłada się na osiągnięcie ściśle określonego celu. Warto dodać, że polskie prawa stanowi iż suplementy nie posiadają właściwości środków leczniczych. Z tego względu nie mogą być stosowane do zwalczania chorób, a jedynie do ewentualnego łagodzenia ich objawów oraz minimalizowania ryzyka ich występowania. Oprócz witamin oraz minerałów suplementy mogą zawierać aminokwasy, błonnik, kwasy tłuszczowe i wiele innych cennych związków. Wybór jest niezwykle szeroki, dzięki czemu każda osoba może znaleźć środek odpowiadający jej indywidualnym potrzebom.
Rodzaje suplementów diety
Najpopularniejszy podział suplementów diety wyróżnia środki stworzone na bazie naturalnych surowców oraz te będące wynikiem przeprowadzania syntezy chemicznej. Z oczywistych względów lepiej decydować się na stosowanie tych pierwszych, które mogą pochodzić od warzyw, owoców oraz różnego rodzaju ziół. Niestety taki wybór może oznaczać znacznie wyższą cenę niż w przypadku suplementów stworzonych w wyniku syntezy chemicznej.
Inny podział opisywanych środków spożywczych dotyczy ich przeznaczenia, przykładowo mogą to być specyfiki:
- przyśpieszające proces odchudzania,
- poprawiające koncentrację,
- wspierające prace układu immunologicznego,
- wzmacniające włosy,
- zwiększające wytrzymałość mięśni,
- opóźniające procesy starzenia.
Jak dobrać odpowiedni suplement?
Wybór suplementu diety powinien odzwierciedlać aktualne potrzeby organizmu. Dlatego, jest to bardzo indywidualna kwestia i nie może to być pochopny zakup. Należy pamiętać, że tego rodzaju produkty mają wspierać prace organizmu i chronić przez różnego rodzaju dolegliwościami. Ich niewłaściwy dobór nie przyniesie pozytywnych efektów, a wręcz przeciwnie może powodować niepożądane skutki. Z tego powodu warto, aby rozpoczęcie stosowania konkretnego suplementu zostało uprzedzone profesjonalnymi badaniami lekarskimi. Inna opcja to konsultacja z dietetykiem, który jest w stanie ocenić jadłospis i dodać do niego ewentualne brakujące minerały, kwasy tłuszczowe lub inne składniki. Poza tym, można skorzystać z fachowych porad farmaceutów w każdej aptece.