Miód wielokwiatowy – dlaczego warto go kupić?

Miód wielokwiatowy – dlaczego warto go kupić?

29 stycznia 2023 0 przez Redaktorka Justyna

Zdrowotne właściwości miodu znane są od setek lat. Nasi przodkowie chętnie używali go w celach leczniczych – zwłaszcza w przypadkach przeziębień, czy innych dolegliwości. Z tego powodu ten substytut cukru znajdował się niemal w każdej kuchni, a co za tym idzie, był (i w zasadzie jest) chętnie dodawany nie tylko do herbaty, ale również innych dań – a nawet ciast. Ta najstarsza substancja słodząca dostępna jest w sprzedaży w różnych wariantach. Najpopularniejszy jest miód wielokwiatowy, a zaraz po nim lipowy, spadziowy i gryczany. Każdy z nich posiada nieco inne właściwości.

Jak powstaje miód?

Naturalnie wytwarzany miód powstaje z nektaru różnych kwiatów. Kluczową rolę w procesie jego powstawania odgrywają pszczoły, które wybierają najlepiej nadające się do tego rośliny, a następnie zasysają z ich kwiatowych kielichów nektar bezpośrednio do wola. Jeden taki owad jest w stanie zabrać samodzielnie do ula ok. 14-15 mg tej słodkiej wydzieliny. Całość nie trafia jednak do ula – robotnice pszczół, które zajmują się tym zadaniem, trawią część nektaru po to, aby mieć energię do dalszej pracy.

Oprócz nektaru pszczoły zbierają również pyłki. Po przeniesieniu swoich zbiorów do ula przetwarzają zawarte w nim substancje (za pomocą własnej śliny z określonymi enzymami, które wytwarzają). Proces ten wykonywany jest w sposób ciągły. Gdy substancja uzyskuje pożądane właściwości, wówczas pszczoły umieszczają ją do przygotowanych w tym celu komórek. Miód w takim stanie jest w stanie przetrwać nawet kilka lat.

Miód wielokwiatowy – właściwości

Spośród dostępnych w sprzedaży miodów do najpopularniejszych zaliczyć można miód wielokwiatowy, który powstaje z kilku, różnych miodów. Z tego powodu jest to substytut cukru dostępny w różnych kolorach. Odcień miodu zależy tu nie tylko od rodzaju nektaru, z którego został zrobiony. Jest to również zależne od pory roku, w której został zebrany.

Z reguły miody kwiatowe zebrane latem są aromatyczne i ciemniejsze, ponieważ w ich składzie znajduje się nektar z lipy oraz facelii. Im jednak późniejsze lato, tym miód staje się bardziej wyrazisty w smaku, co jest wynikiem dodatku gryki oraz słonecznika. Natomiast miody z wiosny są jasne i delikatne w smaku.

Na jakie schorzenia sprawdza się miód?

Miód kwiatowy to idealny wybór dla osób, które są w stanach alergicznych dróg oddechowych. Taki substytut cukru zmniejsza ogólne napięcie w układzie nerwowym, a przy tym wykazuje działanie uspokajające. Po miód wielokwiatowy dobrze jest również sięgnąć przy problemach z zasypianiem. Oprócz tego wpływa on korzystnie na pracę serca oraz na  naczynia krwionośne.