Miód – naturalny lek na przeziębienie i nie tylko 

Miód – naturalny lek na przeziębienie i nie tylko 

7 grudnia 2022 0 przez Redaktorka Katarzyna

Wartościowy dla zdrowia i smaczny – nic więc dziwnego, że miód nazywany jest nektarem bogów. Choć miód najczęściej dodajemy do napojów, lub też potraw jako słodzik, to warto wiedzieć, że ma on wiele dobroczynnych wartości. Jakich? Zobacz, jakie właściwości lecznicze ma miód. 

Dlaczego warto postawić na naturalny miód? 

Miód posiada wiele właściwości leczniczych. Między innymi zawarte w nim składniki mają dobroczynny wpływ na serce, układ nerwowy, mózg, a także trudno gojące się rany. Jest bakteriobójczy, co więcej, nierzadko sprawdza się skuteczniej niż niektóre antybiotyki. Dużo lepiej jest postawić na naturalne rozwiązania, takie jak miód, czosnek, czy imbir, które szybko rozprawią się z bakteriami i nie osłabią naszej odporności w dłuższej perspektywie. 

Naturalne miody to nie tylko smaczne przekąski. Oprócz właściwości działających wewnętrznie miód bardzo dobrze sprawdzi się, jako kosmetyk. Odżywi zarówno skórę, jak i włosy. Płynne złoto łagodzi podrażnienia, a do tego działa przeciwstarzeniowo. 

Miód na przeziębienie – jakie ma właściwości? 

Przede wszystkim warto wiedzieć, że miód ma wiele właściwości odżywczych. Składa się głównie z wody (20 g w 100 g) i węglowodanów (79,5 g w 100 g). Reszta to minerały, takie jak potas, fosfor, sód, wapń, magnez. Oprócz nich ma także dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Miód między innymi poprawia metabolizm komórkowy, niszczy bakterie, a więc ma działanie antybakteryjne. To właśnie dzięki temu miód jest bardzo dobrym lekiem na przeziębienie. Ponadto wykazuje działanie detoksykujące. 

Warto przy tym wiedzieć, że zawarte w miodzie żelazo jest niemal w całości przyswajalne i szybko wbudowywane w hemoglobinę. Z tego względu miód polecany jest anemikom i osobom z niedoborami żelaza. Natomiast w przypadku przeziębienia warto połączyć miód z ziołami np. z podbiałem. Taka mieszanka ma działanie wykrztuśne, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. 

Jaki miód wybrać? 

Aby miód spełniał swoje dobroczynne właściwości, przede wszystkim musi być naturalny. Warto zwrócić uwagę na etykiety w sklepie, ponieważ nierzadko spotykane są sztuczne miody – czyli sam cukier, bez wartości odżywczych. Naturalne miody wysokiej jakości oferuje na przykład Firma Rodzinna Huzar. Jak odróżnić naturalny miód od sztucznego? Przede wszystkim prawdziwy miód lany z dużej wysokości tworzy na powierzchni górkę. Ponadto kropla miodu naturalnego nie powinna się toczyć po gładkiej powierzchni. Jeśli wybrany przez Ciebie miód spełnia powyższe kryteria, to śmiało możesz po niego sięgać.