Krwawienie z odbytu, co robić?
15 września 2022Czasami przyjmuje postać kropelek krwi widocznych na papierze toaletowym, w innych przypadkach w kale można zaobserwować widoczne strużki krwi. Krwawienie z odbytu, bo o nim mowa, nie zawsze musi być objawem poważnej choroby, jednak nigdy nie należy go bagatelizować. Jak postępować, gdy się pojawi?
Przyczyny krwawienia z odbytu
Przyczyn krwawienia z odbytu może być wiele – niektóre z nich są naprawdę poważne, inne niegroźne, jednak nie powinny być przez pacjentów bagatelizowane. Najczęściej wśród nich wymienia się:
- żylaki odbytu,
- szczelinę odbytu,
- nieswoiste zapalenie jelit,
- polipy odbytnicy,
- nowotwór jelita grubego.
Jeśli pacjentowi towarzyszą dodatkowe objawy, takie jak ostry ból brzucha, wymioty czy nudności, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Przyczyną może być bowiem ostra infekcja jelit, która wymaga podjęcia natychmiastowego leczenia. Zwykle powyższe objawy uniemożliwiają dodatkowo normalne funkcjonowanie.
Jak postępować, gdy pojawi się krwawienie z odbytu?
Krwawienie z odbytu zawsze wymaga ustalenia przyczyny. W tym celu należy zgłosić się do lekarza, który w pierwszej kolejności wykona badanie per rectum. Następnie może skierować pacjenta na kolonoskopię bądź tomografię komputerową. Zazwyczaj profilaktycznie lekarz zleca morfologię krwi oraz badanie kału na wykrycie krwi utajonej. Dalsze postępowanie zależy wyłącznie od wyników badań i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. W przypadku hemoroidów konieczna jest przede wszystkim zmiana stylu życia oraz stosowanie leków, które ułatwią wypróżnianie, tak aby guzki nie ulegały ponownemu otwieraniu. Jeśli jednak przyczyna jest poważniejsza, lekarz może skierować pacjenta na leczenie szpitalne bądź przynajmniej zlecić stosowanie specjalistycznych leków. Ważne, aby pacjenci nie stawiali diagnozy we własnym zakresie, posiłkując się wyłącznie informacjami pozyskanymi w sieci. Krwawienie z odbytu nie zawsze jest przyczyną poważniejszych chorób, jednak zawsze wymaga przeprowadzenia odpowiedniej diagnostyki, także w przypadku osób młodych.
Krwawienie z odbytu w zaparciach
Osoby cierpiące na zaparcia mogą zauważyć pojawiające się krwawienie z odbytu, zwłaszcza w przypadku bardzo rzadkich wypróżnień. Przyczyną są najczęściej twarde, zbite masy kałowe, które po wielu dniach formowania w jelicie próbujemy wydalić. Oczywiście, w takim przypadku również należy zgłosić się do lekarza, który upewni się, że krwawienie nie jest spowodowane niczym innym. Niemniej jednak ważne, aby ustalić także przyczynę zaparć oraz skutecznie im zapobiegać. W tym celu pacjenci najczęściej sięgają po leki ułatwiające wypróżnianie, a jednocześnie muszą zmienić dietę oraz styl życia, zwłaszcza w kontekście aktywności fizycznej. Nieleczone zaparcia mogą prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych, zwłaszcza w kontekście prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Warto pamiętać, że towarzyszą one nie tylko starszym osobom, ale również młodym ludziom.