Kim jest i czym zajmuje się laryngolog?
8 marca 2022Wybierając się na studia medyczne, studenci mogą wybrać rozmaite ścieżki swojej kariery. Pod pojęciem lekarza mieści się bowiem wiele, przeróżnych obszarów i specjalizacji. Jednym z nich jest właśnie laryngologia. To dziedzina, która obejmuje dość szeroki zakres diagnozowanych chorób, dlatego warto wiedzieć o niej nieco więcej. Praca laryngologa opiera się w głównej mierze na rozpoznaniu, profilaktyce oraz leczeniu przeróżnych dolegliwości związanych z naszą głową i szyją. Co więcej, jeśli zaobserwujemy u siebie problemy ze słuchem, węchem czy nawet równowagą, również udamy się właśnie do niego. Jest to taki obszar, w którym nie brakuje pacjentów, co możemy zauważyć chcąc umówić się na wizytę. W większości przypadków musimy na nią trochę poczekać. Czym dokładnie zajmuje się laryngolog i jak przebiega spotkanie z nim?
Zakres obowiązków laryngologa
Chcąc lepiej zrozumieć skąd w ogóle wzięła się nazwa, warto zajrzeć do tłumaczenia z języka greckiego. Jeśli popatrzymy na słowa takie jak ucho, krtań, nos i gardło, zobaczymy, że zostały one połączone w jedno słowo, które to odnosi się do lekarza zajmującego się tymi właśnie obszarami. Oprócz tego, do jego zakresu obowiązków możemy zaliczyć kości skroniowe, zatoki przynosowe, przełyk, tchawicę, oskrzela oraz jamę ustną. Wykorzystując posiadaną wiedzę jest w stanie określić co i dlaczego nas boli lub dlaczego odczuwamy jakiś dyskomfort. Nam, osobom bez takiego doświadczenia, mogłoby nie przyjść na myśl, że teoretycznie zwykłe przeziębienie, z którym niedawno się borykaliśmy, może mieć wpływ na przykład na problemy ze słuchem. Oczywiście to tylko jeden z podstawowych przykładów. Po wizycie u laryngologa, może on obrać jedną z dwóch dróg leczenia. Pierwszą z nich jest farmakoterapia, a drugą chirurgia.
Kiedy dobrze jest udać się do laryngologa?
W związku z tym, że laryngologia jest bardzo rozległym obszarem, dobrze jest mieć świadomość przynajmniej typowych objawów, które powinny skłonić nas do zapisania się na wizytę. Pierwszym z nich są problemy ze słuchem. Kiedy zaobserwujemy, że towarzyszą nam szumy uszne, ból, uczucie zatkanych przewodów czy ogólne pogorszenie jakości pracy tego zmysłu, powinniśmy skierować się do laryngologa. Czasem mamy wątpliwości czy powinnyśmy udać się do niego, czy może do protetyka. Natomiast pamiętajmy, że takie dolegliwości mogą mieć przeróżne podłoża i niekoniecznie oznacza to, że będzie nam potrzebny aparat słuchowy. Druga kwestia, to niedrożność bądź krwawienie z nosa, przewlekły katar, a także chrapanie. Ponadto, lekarz udzieli nam pomocy w przypadku pojawiania się problemów z zatokami. Niestety jest to choroba, która charakteryzuje się dużym dyskomfortem powodując między innymi problemy ze słuchem, mową czy oddychaniem.
Przebieg wizyty
W przypadku wizyty u jakiegokolwiek lekarza, również i w przypadku laryngologa, rozpoczyna się ona od krótkiego wywiadu. Zostaniemy zapytani o to, co nas zaniepokoiło, że podjęliśmy decyzję o przyjściu. Będziemy musieli opisać towarzyszące nam objawy i wszelkie dolegliwości. Po serii podstawowych pytań, przychodzi czas na właściwie badania. Korzystając z urządzenia jakim jest endoskop lub wziernik, laryngolog zagląda do naszego nosa, ucha, gardła bądź jamy ustnej. W swoim gabinecie lekarz może przeprowadzić podstawowe badania takie jak audiologia słuchu, USG węzłów chłonnych czy też zatok przynosowych. Jeżeli przyczyna sprawiająca dyskomfort zostanie poprawnie zdiagnozowana, określa on dalszy plan leczenia. Natomiast jeśli okaże się, że zidentyfikowanie problemu nie jest takie proste, zostaniemy skierowani na kolejne badania, które będą bardziej zaawansowane. Czasami bywa tak, że musimy odwiedzić lekarzy z różnych obszarów, ponieważ dana dolegliwość jest złożona.