Jak zdrowo się odżywiać? Kilka sekretów zdrowej kuchni!

Jak zdrowo się odżywiać? Kilka sekretów zdrowej kuchni!

26 sierpnia 2023 0 przez Redakcja

Od kilku lat panuje jedna z najkorzystniejszych mód w ostatnim czasie, a mianowicie moda na zdrowe odżywianie. Dyskusje publiczne na temat wpływu spożywanych produktów na zdrowie przynoszą pozytywny skutek i coraz więcej osób zwraca uwagę na tę kwestię. Co powinniśmy regularnie jeść, aby żyć zdrowo?

Białko

Jest jednym z podstawowych budulców naszego organizmu, dlatego powinno być spożywane regularnie. Szacuje się, że mniej więcej jedna czwarta każdego posiłku powinna składać się z białka, aby organizm otrzymywał je w optymalnej dawce. Znajduje się ono między innymi w chudym mięsie, rybach, nabiale i jajkach. Osoby, które wykluczyły ze swojej diety wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego, powinny zwrócić szczególną uwagę na dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości białka, podobnie jak osoby intensywnie trenujące. Białko stanowi kluczowy budulec mięśni, dlatego w przypadku intensywnych treningów warto sięgać po odżywki białkowe lub naturalne suplementy składające się w dużej mierze z białka, takie jak spirulina.

Owoce i warzywa

W tej kategorii praktycznie nie ma złych wyborów. Większość z nich jest bogata w witaminy i składniki mineralne, które są niezbędne dla każdego organizmu. Zawarty w wielu z nich krzem bierze udział w syntezie kolagenu, odpowiada za mineralizację kości i wpływa korzystnie również na stawy, chrząstki, ścięgna i skórę. Regularne spożywanie owoców i warzyw hamuje rozwój wielu niebezpiecznych chorób, poprawia pracę wielu narządów wewnętrznych, a przy okazji jest pomocne w utrzymaniu prawidłowej wagi. Dodatkowo warzywa wspierają pracę układu odpornościowego, poprawiają samopoczucie i wpływają na lepszy wygląd skóry, włosów i paznokci. Za najzdrowsze z nich uznaje się miedzy innymi botwinę, kapustę pekińską, szpinak, cykorię, pomidory czy pietruszkę. Warzywa zachowują najwięcej swoich właściwości, jeśli nie są poddawane obróbce termicznej lub też są gotowane na parze. 

Woda

Spożywanie codziennie zalecanej ilości wody przekłada się nie tylko na lepsze samopoczucie, ale również na to, że wszelkie organy wewnętrzne pracują znacznie lepiej. Woda jest w stanie również zapewnić uczucie sytości i ochronić człowieka przed podjadaniem między posiłkami. Szacuje się, że dorosła osoba powinna codziennie wypijać od 1,5 litra do 2 litrów wody. To właśnie ona odpowiada za transport tlenu w organizmie, a także transport wszelkich składników odżywczych. Jest konieczna do kontroli temperatury ciała, procesów trawienia, wydalania produktów przemiany materii, a także chroni mózg, rdzeń kręgowy czy płód w przypadku kobiet w ciąży. 

Tłuszcze

Chodzi tutaj przede wszystkim o nienasycone kwasy tłuszczowe, które wspierają pracę serca oraz układu krwionośnego. Mają zdolność obniżania poziomu złego cholesterolu we krwi, a ich niedobór zwiększa podatność na infekcje i upośledza pracę wielu organów wewnętrznych. Znajdują się one między innymi w oleju lnianym, awokado, rybach czy szpinaku.