Jak wybrać dla siebie dobrego lekarza ortodontę?

Jak wybrać dla siebie dobrego lekarza ortodontę?

28 maja 2022 0 przez Redakcja

Piękny i zdrowy uśmiech to marzenie wielu osób. Niestety nie każdy z nas może pochwalić się idealnym uzębieniem. Współczesna medycyna daje szansę, żeby zmienić ten stan rzeczy. Leczenie ortodontyczne daje praktycznie każdemu szansę na filmowy uśmiech. Jednak nie stanie się to z dnia na dzień. W przypadku proces leczenia jest długi i może trwać nawet kilkanaście miesięcy. Dlatego tak istotne jest, żeby znaleźć lekarza, któremu będziemy mogli zaufać w stu procentach. Czym się kierować w wyborze lekarza?

Najlepszy specjalista to polecany ortodonta.

Nie od dzisiaj wiadomo, że marketing szeptany, czyli poczta pantoflowa to najlepsza forma reklamy. W ten sposób szukamy fachowców z różnych dziedzin. Dlaczego z ortodontą miałoby być inaczej? Z usług tego specjalisty korzysta coraz więcej osób i wielce prawdopodobne jest, że ktoś z naszej rodziny czy znajomych może polecić nam zaufanego specjalistę. Warto rozważyć tę kandydaturę, zwłaszcza jeśli możemy na własne oczy ocenić efekty pracy lekarza. Z dużą ostrożnością podchodźmy do opinii z Internetu. Mogą być przesadzone w każdą stronę.

Rozmowa z pacjentem to naprawdę  podstawa! Zanim lekarz podejmie jakiekolwiek leczenie musi przeprowadzić z pacjentem dokładny wywiad. Ortodonta nie tylko dokładnie obejrzy nasze zęby, ale i zapyta o wiele spraw. Na przykład będzie chciał wiedzieć jakie leki przyjmujemy na stałe, czy borykamy się przewlekłymi chorobami, a może regularnie trapią nas bóle głowy bądź szyi. Holistyczne spojrzenie na pacjenta pozwoli lekarzowi odpowiednio  zaplanować całe leczenie. A zatem dogłębny wywiad lekarski jest naprawdę niezbędny. Bez niego nawet najbardziej zaufany, polecany ortodonta nie będzie mógł zrobić dla swojego pacjenta zbyt wiele.

A jeśli już mówimy o samym procesie leczenia… Wielu pacjentów jest przekonanych, że polega on na założeniu aparatu i koniec. Niestety nie jest to takie proste. Sam aparat to za mało. Ortodonta jeszcze musi umieć wykorzystać możliwości, jakie on daje. W tym przypadku możemy posłużyć się prostą metaforą. Skrzypce bez muzyka będą tylko bezużytecznym kawałkiem drewna…

Pamiętajmy o zaufaniu

To czy nasz lekarz wzbudza w nas zaufanie jest równie istotne, jak jego kompetencje i umiejętności. Ważne jest, żeby lekarz w razie potrzeby umiał rozwiać wątpliwości pacjenta. A te pojawią się wcześniej czy później. Dobry specjalista powinien umieć rozmawiać z pacjentami i budzić ich zaufanie. Jeżeli jako pacjenci czujemy się w gabinecie lekarza niepewnie, nie budzi on naszego zaufania, to jest to czytelny znak, że powinniśmy poszukać pomocy u kogoś innego.

Ostania dość istotna kwestia to odległość. W czasie leczenia czekają nas wizyty o 4-6 tygodni. Dodatkowo może się też zdarzyć, że nasz aparat odmówi posłuszeństwa i w takim przypadku będziemy musieli zgłosić się do ortodonty w trybie pilnym.  Wizyty w gabinecie położonym daleko od naszego miejsca zamieszkania mogą na dłuższą metę okazać się uciążliwe… Dlatego niektórzy pacjenci preferują gabinety ortodontyczne położone blisko ich miejsca zamieszkania. Dzięki temu czują się bezpieczni.