Dlaczego należy je przeprowadzić badanie USG?
6 grudnia 2021Każdy niepokojący objaw należy skonsultować z lekarzem rodzinnym.
Kiedy wykonać badanie USG tarczycy?
Wskazaniem do badania może być:
– zły wynik badań hormonalnych krwi
– duszności oraz problemy z przełykaniem
– gdy utrzymuje się chrypka
– powiększone wole ( powiększenie gruczołu w środkowej części szyi)
– nagły wzrost lub spadek wagi
Jeżeli zaobserwujesz u siebie któryś z powyższych objawów, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu. Skutki nieleczonych chorób mogą być bardzo poważne. Niedoczynność tarczycy
daje objawy, które mogą sugerować również inne schorzenia. Dlatego tak waz na jest profilaktyka w leczeniu. Dodatkowo osoby obciążone genetycznie, u których w rodzinie występowały nowotwory, powinny szczególnie na siebie uważać.
Gdzie wykonać badanie ultrasonograficzne (USG)?
Zarówno prywatnie, jak i na NFZ, można wykonać badanie USG tarczycy. Warszawa przoduje w ilości dostępnych placówek. Na mapie można znaleźć wiele możliwości. Korzystanie z usług w ramach Narodowego funduszu zdrowia może oznaczać odległy termin badania.
Jak przygotować się do USG tarczycy?
Do tego badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Najlepiej założyć bluzkę, która nie będzie zasłaniać szyi, gdyż w przeciwnym razie trzeba będzie ją zdjąć.
Czy do badania USG tarczycy potrzebne jest skierowanie?
Tak. Do badania USG tarczycy oraz do endokrynologa wymagane jest skierowanie.
Czy przed USG muszę być na czczo?
Nie, do badania USG tarczycy nie trzeba być na czczo.
Jak wygląda badanie USG tarczycy?
Badanie wykonuje się w pozycji leżącej. Specjalista przykłada ultrasonograf, którego głowica pokryta jest żelem. Może się zdarzyć tak, że żel zostanie nałożony bezpośrednio na skórę szyi. Żel umożliwia przewodnictwo fal ultradźwiękowych. Lekarz przesuwa głowicę w różnych kierunkach, w poszukiwaniu ewentualnych nieprawidłowości. Badanie USG tarczycy jest bezbolesne, natomiast może mu towarzyszyć nieprzyjemny ucisk.
Interpretacja wyników badań USG tarczycy
Wyniki badania mają charakter opisowy. Często dodatkowo dołączone są również wydruki obrazów z USG. Po otrzymaniu wyników każdorazowo należy skonsultować je z lekarzem. Wielkość, struktura, budowa oraz kształt to czynniki, które są istotne w celu poprawnej diagnozy schorzenia. Wynik powinien zawierać je wszystkie.
Profilaktyka i regularne wykonywanie USG tarczycy pozwoli na wczesne wykrycie ewentualnych zmian, dlatego jest to bardzo istotne.