Czy niedobór witaminy D jest niebezpieczny?

Czy niedobór witaminy D jest niebezpieczny?

27 lutego 2023 0 przez Redakcja A

Współcześnie dowiadujemy się coraz więcej o ludzkim organizmie. Rozwój dziedzin takich jak biologia, chemia, medycyna czy technologia umożliwia nam wczesne wykrycie i zdiagnozowanie wielu chorób. Dzięki prowadzonym badaniom wiemy także, czego potrzebują nasze organizmy, aby mogły one prawidłowo funkcjonować. Istnieje wiele niezbędnych składników, w tym witamin i minerałów, o których poziom powinniśmy zadbać. Sprawdź, do czego może prowadzić niedobór witaminy D.

Przyczyny i skutki niedoborów w naszych organizmach

Niemal każdy wybór, którego dokonujemy, wiąże się z utratą innych możliwości. W dzisiejszych czasach styl życia wielu osób charakteryzuje przepracowanie i przemęczenie, a pogoń za karierą negatywnie odbija się na ich zdrowiu. Nawet tym spośród nas, dla których posiłki i treningi stanowią jeden z priorytetów, niejednokrotnie może być trudno odpowiednio zbilansować dietę.

Dlaczego tak się dzieje? Cóż, przyczyn jest wiele. Po pierwsze, dotyka nas o wiele więcej chorób autoimmunologicznych i cywilizacyjnych, niż kiedyś. Znaczna część tych schorzeń może mieć wpływ na to, czy i w jakiej ilości przyswoimy poszczególne składniki wraz z pożywieniem. Po drugie, niektóre diety wymagają dodatkowej suplementacji. Osoby na diecie roślinnej są szczególnie narażone na niedobór witaminy D i B12. Ponadto, na poziom witamin i minerałów w naszych organizmach mają wpływ także inne czynniki. Niedobór witaminy D jest bardzo częstym problemem osób mieszkających w tych częściach świata, w których przez znaczną część roku podaż promieni słonecznych jest niewystarczająca.

Aby dowiedzieć się, które składniki odżywcze powinieneś suplementować, wykonaj badania krwi, a w razie potrzeby udaj się do specjalisty. Poszczególne objawy, takie jak przewlekłe zmęczenie czy wypadanie włosów, mogą być bowiem skutkiem wielu niedoborów. Aby zadbać o zdrowie, korzystaj także z rzetelnych, dostępnych w Internecie informacji. Portal moja-uroda.pl to źródło wiedzy o różnorodnych składnikach odżywczych.

Niedobór witaminy D

Witamina D odpowiada za rozwój naszych kości oraz prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Zaleca się ją także osobom, które zaobserwowały u siebie dolegliwości ze strony układu nerwowego (np. zaburzenia koncentracji) oraz pokarmowego.

Niestety, niedobór witaminy D jest w naszym kraju powszechnym problemem. W okresie jesienno-zimowym nasz dostęp do słońca jest bardzo ograniczony. Dodatkowo witamina D należy do grupy składników rozpuszczalnych w tłuszczach. Oznacza to, że jeśli nie zadbamy o ich źródło w trakcie suplementacji, jej przyswajalność znacznie się zmniejszy. Jeśli zaobserwujesz u siebie objawy takie jak bóle kości i mięśni, próchnica lub problemy ze snem i koncentracją, skonsultuj z lekarzem suplementację witaminy D.