Co to są zszywki chirurgiczne i jak są używane?

Co to są zszywki chirurgiczne i jak są używane?

6 grudnia 2022 0 przez Redaktorka Justyna

Co to są zszywki chirurgiczne i jak są używane?

Istnieje kilka różnych sposobów zamykania ran. Kleje, taśmy zamykające skórę, zszywki i szwy (na przykład szwy Covidien lub Ethicon) to sposoby naprawy ran szarpanych i nacięć chirurgicznych. Zszywki i klipsy chirurgiczne są szybszym sposobem zamykania ran skóry i są bardziej spójne i dokładne niż szycie ręczne.

Pierwotnie pierwsze zszywki chirurgiczne składały się ze stali nierdzewnej. Wkłady ze zszywkami można było ponownie ładować zszywkami tytanowymi. Obecnie zszywacze chirurgiczne (takie jak zszywacze Autosuture lub Ethicon) mogą być wykonane z jednorazowego tworzywa sztucznego lub ze stali nierdzewnej i nadają się do wielokrotnego użytku. Zszywki chirurgiczne są wykonane z tytanu lub stali nierdzewnej i zazwyczaj są dostarczane w jednorazowych wkładach.

Podobnie jak w przypadku każdego produktu do zamykania ran, czasami klamry wywołują reakcję zapalną tkanki lub reakcję alergiczną.

Tytan wytwarza mniej reakcji niż stal nierdzewna. Jednak pacjenci z alergią na nikiel powinni skonsultować się z lekarzem, ponieważ zszywki tytanowe zawierają pewną ilość niklu i mogą wywołać reakcję.

Na rynku dostępne są również biowchłanialne, syntetyczne klamry na bazie kwasu poliglikolowego. Mamy nadzieję, że podobnie jak syntetyczne wchłanialne szwy, takie jak Vicryl, szew Ethicon, spowodują one mniejszą reakcję tkankową. Stosuje się je również tam, gdzie nie jest pożądane zakładanie trwałych zszywek, na przykład podczas naprawy cystotomii.

Rany wewnętrzne i zewnętrzne można zamykać za pomocą zszywek. Zwykle do zakładania zszywek skórnych używa się jednorazowego zszywacza, który usuwa się za pomocą przyrządu do usuwania zszywek. W zależności od tkanki i miejsca anatomicznego, które ma zostać zszyte, linia zszywania może być prosta, okrągła lub zakrzywiona. Chirurdzy wolą używać zszywek w chirurgii jelit i płuc, ponieważ istnieje mniejsze prawdopodobieństwo wycieku powietrza, krwi lub treści jelitowej. Zszywacze jelitowe są korzystne, ponieważ ściskają krawędzie rany, zamykając naczynia krwionośne podczas procesu zszywania.

Usuwanie zszywek odbywa się za pomocą narzędzia do usuwania zszywek i jest prostą procedurą. Lekarz czyści obszar i delikatnie usuwa każdą zszywkę, wywierając nacisk na narzędzie do usuwania zszywek, tak aby wygiął zszywkę, wyprostował końce i wycofał je ze skóry. Zwykle odczuwa się uczucie szarpania lub szczypania, ale proces ten jest stosunkowo bezbolesny.

Zobacz więcej na https://virgobooks.pl/ksiazki/62-ta%C5%9Bmy-anatomiczne.html