Cesarka na żądanie – jakie warunki należy spełnić i jak się ubiegać?

Cesarka na żądanie – jakie warunki należy spełnić i jak się ubiegać?

6 lipca 2022 0 przez Redaktorka Justyna

Ciąża i wizja porodu to dla wielu kobiet czas wypełniony jednocześnie radosnym oczekiwaniem, jak i wieloma obawami. Gdy strach przed porodem utrudnia funkcjonowanie, a wizja rozwiązania siłami natury spędza sen z powiek, ratunkiem może okazać się cesarka na żądanie. Kiedy można ubiegać się o cięcie cesarskie? O tym w niniejszym artykule.

Cesarka na żądanie a realia opieki okołoporodowej

Warto na wstępie zaznaczyć, że w polskim prawie nie funkcjonuje taki termin jak „cesarka na żądanie”. Zgodnie z wytycznymi opieki okołoporodowej rozwiązanie za pomocą cięcia cesarskiego powinno być ostatecznością. Mimo tego, aż 43% porodów kończy się w taki sposób.

Tymczasem średnia europejska wynosi 27%, a w kilku krajach północnych odsetek ten nie przekracza 20%. Z jakich powodów ciężarne w Polsce decydują się na cięcie cesarskie? Wśród przyczyn warto wymienić:

  • strach przed bólem związanym z porodem,
  • wskazania medyczne – np. nieprawidłowe ułożenie płodu, poród przedwczesny przy trwającej czynności skurczowej, choroby pacjentki np. okulistyczne, psychiatryczne, zakaźne czy onkologiczne, schorzenia ortopedyczne w obrębie miednicy, tokofobia (zaburzenie lękowe dotyczące strachu przed porodem),
  • obawy związane z realiami panującymi na polskich porodówkach,
  • strach wywołany opowieściami innych kobiet, które doświadczyły trudnego porodu.

Obawy te są w pełni uzasadnione, bowiem opieka okołoporodowa w Polsce w wielu miejscach pozostawia wiele do życzenia.

Jak możemy przeczytać w raporcie fundacji Rodzić Po Ludzku aż 54% rodzących doświadczyło nadużyć ze strony personelu medycznego, niedopełnienia procedur czy zachowań przemocowych, 30% doświadczyło nacięcia krocza, a wiele szpitali nadal nie stosuje znieczulenia zewnątrzoponowego.

Cesarka na żądanie – kiedy może mieć miejsce?

Pacjentka może wnioskować o cięcie cesarskie na życzenie w następujących okolicznościach:

  1. Cesarka na żądanie przy medycznych wskazaniach o charakterze względnym – pacjentka, która decyduje się na cięcie cesarskie w tym przypadku, dokonuje wyboru między medycznymi wskazaniami, a lekarz musi uszanować jej decyzję,
  2. Cesarka na żądanie przy braku wskazań i jednoczesnej obecności przeciwwskazań – przeciwskazaniem medycznym do cięcia cesarskiego może być np. zaburzenie krzepliwości krwi lub niedojrzałość płodu,
  3. Cesarka na żądanie przy braku pierwotnych wskazań – brak wskazań lekarz może ocenić w danej chwili, ale sytuacja może się diametralnie zmienić w każdej chwili.

Cesarskie cięcie na żądanie w hierarchii dóbr osobistych pacjentki

Warto podkreślić, że ciężarna może starać się o uzyskanie cesarki na żądanie na podstawie tzw. hierarchii dóbr osobistych. Oznacza to, że pacjentka może spróbować przekonać lekarza prowadzącego ciążę do swoich racji. Podczas rozmowy z medykiem, należy zadbać o to, by (bez względu na swoją decyzję) odnotował prośbę pacjentki i jej uzasadnienie w dokumentacji medycznej.

Lekarz może przystać na życzenie pacjentki i nie popełni wówczas błędu medycznego. Może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej jedynie w przypadku, gdy nieprawidłowo przeprowadzi zabieg cesarskiego cięcia na życzenie.

Chciałabyś dowiedzieć się więcej o prawie medycznym, a w szczególności o prawach kobiet w ginekologii? A może potrzebujesz profesjonalnego doradcy w swojej sprawie dotyczącej cesarki na życzenie? Wejdź na bloga adwokat Luizy Słychan z kancelarii adwokackiej ZS Adwokaci: https://zsadwokaci.pl/. Pani adwokat specjalizuje się w sprawach wadliwego udzielenia świadczenia medycznego (prawakobietwginekologii.pl) – skontaktuj się z nią mailowo lub telefonicznie.