Badanie, które wykrywa chorobę refluksową? pH-metria przełyku
16 października 2021pH-metria to badanie diagnostyczne z zakresu gastroenterologii. Lekarze specjaliści wykonują je, aby ocenić refluks żołądkowo-przełykowy. Technika ta pozwala zmierzyć stężenie jonów wodorowych (kwaśności) w dolnej części przełyku. Zostałeś skierowany na diagnozę? Sprawdź, na czym polega jej przebieg, jakie są wskazania i jak prawidłowo przygotować się do badania.
Jakie są wskazania i przeciwskazania do pH-metrii przełyku?
pH-metria przełyku to badanie, które pozwala potwierdzić bądź też wykluczyć chorobę refluksową żołądka i przełyku, polegającą na cofaniu się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku. Co więcej, diagnostyka pozwala również na stwierdzenie, czy mamy do czynienia z refluksem gazowym, płynnym czy mieszanym. Wysokospecjalistyczne badanie umożliwia także powiązać dolegliwości odczuwane i opisywane przez pacjenta z zarejestrowanymi epizodami refluksu.
Wśród wskazań do pH-metrii przełyku warto wymienić:
- rozpoznanie choroby refluksowej przełyku, a także stopnia jej zaawansowania,
- identyfikację nieznanych przyczyn bólu lub pieczenia w okolicach mostka,
- nawracające infekcje górnych dróg oddechowych,
- nawracające infekcje ucha środkowego,
- objawy przypominające astmę,
- jako badanie kwalifikujące do operacji refluksu żołądkowo-przełykowego.
Przeciwskazaniami do badania są m.in.:
- ciężkie zaburzenia krzepnięcia krwi,
- niedrożność przełyku,
- żylaki lub owrzodzenia przełyku,
- znaczne uchyłki przełyku.
Na czym polega pH-metria?
pH-metria polega na wprowadzeniu do przełyku specjalistycznej sondy, która mierzy stężenie jonów wodorowych. Pacjent jest podłączony do urządzenia przez 24 godziny, co pozwala na kompletną analizę pH przełyku w różnych częściach doby. Osoba diagnozowana zapisuje w specjalnym dzienniczku pory i rodzaj spożywanych posiłków, a także charakter odczuwanych dolegliwości. W dalszym kroku lekarz zbiera informacje i wyciąga wnioski diagnostyczne.
pH-metria – jak się przygotować do badania diagnostycznego?
pH-metria to badanie małoinwazyjne, ale może powodować lekki dyskomfort i odruchy wymiotne, dlatego należy powstrzymać się od spożywania posiłków na 4-6 godzin przed planowaną wizytą u lekarza. Poza tym, aby wyniki badania były precyzyjne, należy odstawić niektóre leki, m.in.:
- inhibitory pompy wodorowej,
- leki prokinetyczne,
- leki wpływające na wydzielanie żołądkowe,
- leki zobojętniające.
Wszelkie leki należy odstawiać w czasie określonym przez lekarza prowadzącego. Potrzebujesz porady z zakresu gastroenterologii? Zgłoś się do gabinetu dr hab. n. med. Doroty Waśko-Czopnik, specjalistki chorób wewnętrznych, dietetyczki oraz adiunktki na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. Właściwie postawiona diagnoza i precyzyjnie dobrane leczenie to najlepsza droga do zdrowia. Doktor Waśko-Czopnik dysponuje bogatym doświadczeniem oraz najnowszą aparaturą medyczną, które umożliwiają przeprowadzenie skutecznej, komfortowej terapii.
Źródło: waskoczopnik.pl