Arytmia serca – jaki przenośny aparat EKG warto mieć w domu?

Arytmia serca – jaki przenośny aparat EKG warto mieć w domu?

17 grudnia 2022 0 przez Redaktorka Justyna

Arytmia to grupa zaburzeń rytmu serca, która może dotyczyć nawet 700 tys. Polaków w różnym wieku. Wbrew pozorom w tej grupie coraz częściej znajdują się młodzi ludzie po 20 roku życia. Migotanie przedsionków może niekiedy przez długi czas nie dawać o sobie znać. W niektórych przypadkach może jednak stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. We wczesnym wykryciu problemu pomóc może przenośny aparat EKG – np. Kardia Mobile 6L https://arytmiaserca.pl/, który wychwytuje każdą formę arytmii.

Po czym poznać, że to arytmia serca?

Nie każda forma arytmii serca jest łatwa do wykrycia. Niekiedy chory przez wiele lat może prowadzić w miarę normalny tryb życia i nie być świadomym obecności zaburzenia. Gdy jednak objawy się pojawiają, to chory często skarży się na zawroty głowy, omdlenia, a czasem nawet i ekstremalne zmęczenie. Do objawów zalicza się także:

  • zaburzenia pamięci;
  •  duszności;
  • uczucie zbyt szybkiego lub zbyt wolnego bicia serca;
  • trudności z oddychaniem;
  • bóle wieńcowe;
  • zasłabnięcia;
  • niepokój i lęk.

Warto przy tym wiedzieć, że objawy mogą występować w różnym stopniu, a czasem mogą dotyczyć zupełnie innych problemów. Arytmia serca najczęściej towarzyszy miażdżycy, nadciśnieniu tętniczemu, chorobie niedokrwiennej oraz chorobie zastawek serca. Równie często występuje przy cukrzycy, zaburzeniach pracy tarczycy, zakażeniach wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych.

Diagnozowanie arytmii serca – czy przenośny aparat EKG jest równie skuteczny?

Jeśli podejrzewasz, że arytmia serca może dotyczyć Ciebie lub bliską Ci osobę, konieczne jest wykonanie badania EKG. Badanie rejestrujące elektryczną aktywność serca wymaga użycia specjalnych elektrod, które mocuje się na skórze klatki piersiowej. Dzięki nim możliwe jest wykonanie oceny rytmu serca oraz częstotliwości jego pracy, które pomagają trafnie wskazać zmiany w sercu.

Badanie EKG jest bezinwazyjne i bezbolesne, a jego wykonanie nie zajmuje dużo czasu. Łącznie z przygotowaniem pacjenta trwa zwykle około 10 minut. W razie konieczności może zostać wykonane jednak znacznie dłuższe badanie tj. Holter EKG. Wówczas pacjent zostaje podany 24-godzinnej rejestracji EKG, które nie zawsze gwarantuje uchwycenie napadowej formy arytmii serca. W wykryciu dolegliwości pomóc może jednak przenośny aparat EKG – np. Kardia Mobile 6L.

Zalety aparatu Kardia Mobile 6L

Przenośny aparat EKG Kardia mobile 6L to małe i zgrabne urządzenie dedykowane chorym zmagającym się z różnymi formami arytmii serca. Aparat pozwala na zbadanie pracy serca w każdym miejscu, bez tracenia cennego czasu. Wystarczy nim wykonać 30 sekundowy zapis wykonany z 6 odprowadzeń I; II; III; aVL; aVR oraz aVF, które pozwalają lekarzowi trafnie i szybko rozpoznać rodzaj zaburzenia rytmu serca.

Urządzenie jest przy tym łatwe w obsłudze. Wystarczy połączyć się z nim do smartfona lub tabletu, aby samodzielnie przeprowadzić badanie. Z jednego aparatu może korzystać więcej niż jedna osoba.