Aparat ortodontyczny po 40. roku życia. Obalamy kilka powszechnych mitów na temat korekcji zgryzu

Aparat ortodontyczny po 40. roku życia. Obalamy kilka powszechnych mitów na temat korekcji zgryzu

4 listopada 2021 0 przez Redakcja

Olśniewający uśmiech to marzenie osób w każdym wieku. Równa linia zębów jest integralną częścią standardu pięknego uśmiechu. Nie każdy jednak wie, że nawet w dorosłym życiu można zrealizować to marzenie. Aparaty ortodontyczne są zakładane i stosowane z powodzeniem po 40 roku życia. Wiek nie jest przeciwwskazaniem. Warto przejrzeć opinie na temat gabinetów stomatologicznych aby polecany ortodonta wykonał procedurę zakładania aparatu w sposób profesjonalny i poinformował o przebiegu leczenia.

Nigdy nie jest za późno na wyrównanie uzębienia

Być może najczęstszym mitem dotyczącym aparatów ortodontycznych jest to, że nie są one odpowiednie dla ludzi w wieku średnim. Ludzie często uważają, że założenie aparatu ortodontycznego w wieku dorosłym nie jest możliwe. A jeśli nie mieli możliwości skorygowania zgryzu w okresie dojrzewania, jest już za późno, z krzywymi zębami będą musieli chodzić przez całe życie.

Takie podejście jest z gruntu błędne. Możliwe i konieczne jest posiadanie aparatu ortodontycznego po 40 roku życia. Poza tym, nie jest to jedyny sposób na uzyskanie lepszego zgryzu i wyprostowanie zębów.

Wątpliwości dotyczące leczenia w wieku dorosłym są jednak uzasadnione. Z czasem pojawia się coraz więcej przeciwwskazań do stosowania aparatów ortodontycznych. Są one jednak tylko pośrednio związane z wiekiem. Jeśli dbasz o zdrowie jamy ustnej, założenie aparatu ortodontycznego po 40. roku życia jest wykonalne.

Naprawa zajmie wiele lat…

Każdy ma swoje własne wyobrażenie o „długim”. Jednak w większości przypadków pacjenci znacznie wyolbrzymiają przewidywany czas leczenia. Aparat ortodontyczny po 40 roku życia będzie musiał być noszony dłużej niż w okresie dojrzewania. Leczenie zgryzu może trwać 2 lata. Ale to wciąż stosunkowo krótki czas. Po kilku latach pacjent będzie miał uśmiech bez najmniejszego zażenowania lub niepewności przez dziesięciolecia!

…i musisz chodzić z zamkniętymi ustami przez cały czas

Aparat ortodontyczny w dorosłym życiu wygląda dziwnie – kolejny mit. Nastolatki są o wiele bardziej narażone na komentarze dotyczące ich aparatów ortodontycznych. I to właśnie w okresie dojrzewania są najbardziej obrażane. Dzieje się tak częściowo dlatego, że w tym wieku wszystko bierze się sobie do serca.

Ponadto, nowoczesne aparaty ortodontyczne oferują opcje, które nie są widoczne. Przezroczysty lub lingwalny aparat ortodontyczny jest widoczny tylko wtedy, gdy bardzo dokładnie przyglądasz się swoim ustom.

Dorośli nie mogą mieć aparatów ortodontycznych, kropka

Sprzeciw wobec zakładania aparatów ortodontycznych po 40, 50 i więcej latach życia jest często pozbawiony argumentów. To prawie tak, jakby ktoś po prostu myślał, że aparat ortodontyczny jest dla młodych. Zazwyczaj przekonanie to wynika z faktu, że nikt w otoczeniu pacjenta (osoby dorosłe) nie miał aparatu ortodontycznego. Dlatego też nie jest to dla nich norma.

Dla tych, którym bliskie jest to bezpodstawne przekonanie, spieszymy przedstawić listę sławnych ludzi, którzy mieli aparaty ortodontyczne jako dorośli:

  • Tom Cruise
  • Nicolas Cage
  • Gwen Stefani
  • Cindy Crawford
  • Beyonce
  • I wiele innych.

Założenie aparatu ortodontycznego wymaga pewnych zmian w codziennej rutynie i stylu życia. Nie powodują one jednak dużego dyskomfortu. Nawet najbardziej zapracowanym ludziom udaje się zachować właściwą higienę. Jest to kwestia przyzwyczajenia. Z czasem pacjenci przyzwyczajają się do stałej opieki.