Jak zrobić makijaż krok po kroku?

Jak zrobić makijaż krok po kroku?

1 września 2023 0 przez Redakcja

Robienie makijażu jest czynnością, którą wiele kobiet wykonuje codziennie. Kluczem do sukcesu jest osiągnięcie efektu, w którym zamaskowane zostaną niedoskonałości, a podkreślone atuty. Nawet drobny błąd lub niedociągnięcie mogą zniweczyć cały trud. Jak zatem wykonać idealny makijaż krok po kroku?

Odpowiednie przygotowanie skóry

Przed przystąpieniem do wykonania makijażu konieczne jest odpowiednie przygotowanie skóry. Nigdy nie należy pomijać tego etapu. W pierwszej kolejności należy dokładnie oczyścić skórę. Następnie wskazane jest nałożenie kremu nawilżającego, który ułatwi aplikację kosmetyków. Sprawi też, że łatwiejsze będzie równomierne rozprowadzenie podkładu.

Baza pod makijaż

Gdy skóra jest już oczyszczona i nawilżona, można przystąpić do kolejnego etapu, aczkolwiek nie jest on obowiązkowy. Mowa tu o nałożeniu bazy pod makijaż. Wiele pań nie korzysta z tego rozwiązania, jednak warto je zastosować w celu przedłużenia trwałości makijażu.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów baz. Należy dobrać taką, która będzie zbieżna z pożądanym efektem. Tego typu kosmetyki mogą rozświetlać skórę lub czynić ją matową, w przypadku problemów z nadmiernym przetłuszczaniem. Ważne, aby dobrać preparat adekwatnie do rodzaju cery i swoich potrzeb. Mając już nałożoną bazę, można przejść do wykonania makijażu właściwego.

Makijaż właściwy

Podstawą każdego makijażu jest nałożenie podkładu. Warto stosować kosmetyk adekwatnie do pory roku. Latem warto celować w lżejsze preparaty. Bardzo ważny jest też dobór odpowiedniego odcienia, aby uniknąć efektu maski. Niedoskonałości takie jak wypryski lub cienie pod oczami można dodatkowo zatuszować korektorem. Jeżeli aplikujemy go w okolice oczu, należy użyć odcienia o jeden ton jaśniejszego od koloru podkładu.

Kolejnym etapem jest podkreślenie kości policzkowych. Warto użyć w tym celu specjalnego pędzla o takim właśnie przeznaczeniu, którego włosie zapewnia właściwą aplikację kosmetyku. Można użyć w tym celu różu lub pudru brązującego. Następnie, używając również odpowiedniego pędzla, dobrze jest nałożyć odrobinę sypkiego pudru, który utrwali makijaż i zapewni elegancki, matowe efekt. Warto nałożyć go również na końcówki rzęs, dzięki czemu po nałożeniu tuszu zyskają one dodatkową objętość.

Makijaż oczu i ust powinien być adekwatny do pory dnia i okazji. Trzeba jednak pamiętać o zasadzie, że jeżeli mocno eksponujemy oczy, usta należy wówczas jedynie delikatnie podkreślić i odwrotnie. Eksponując usta, unikamy mocnego makijażu oczu.

Jeżeli decydujemy się na nałożenie cieni, również warto skorzystać ze specjalnego pędzelka do oczu, pamiętając o roztarciu kosmetyku w załamaniu powiek. Rzęsy należy zaś wytuszować na samym końcu.

Przed przystąpieniem do makijażu ust, warto je nawilżyć, dzięki czemu łatwiej będzie równomiernie rozprowadzić szminkę. Można w tym celu użyć trochę zwykłej wazeliny kosmetycznej lub pomadki nawilżającej. Używając konturówki do warg, trzeba pamiętać, aby różniła się od koloru szminki tylko jednym odcieniem. W zależności od tego, czy chcemy optycznie zmniejszyć lub zwiększyć usta, może być o ton jaśniejsza (zwiększamy usta) lub ciemniejsza (zmniejszamy je).

Niezależnie jaki rodzaj makijażu wykonujemy, zawsze należy pamiętać o odpowiednich akcesoriach i kosmetykach. Powinny być one dopasowane do rodzaju cery i naszych indywidualnych potrzeb.