Jak dbać o włosy, by były zdrowe i silne?

Jak dbać o włosy, by były zdrowe i silne?

13 października 2023 0 przez Redakcja

Silne i zdrowe włosy mogą być autem każdej kobiety i każdego mężczyzny. Dbanie o włosy jest stosunkowo łatwym procesem, który nie musi zajmować dużo czasu, czy być kosztowny, ale należy zwrócić szczególną uwagę na regularność wykonywania wskazanych czynności. Jak zatem dbać o włosy?

Używaj odżywek do włosów

Pomagają one dostarczyć do twoich włosów substancji które je odżywią i jednocześnie wzmocnią. W używaniu odżywek do włosów ważna jest równowaga PEH. Skrót ten odnosi się do protein, emolientów i humektantów. Równowaga pomiędzy składnikami o takim charakterze pozwoli Ci dostrzec najlepsze efekty. 

Odżywki proteinowe, emolientowe i humektanowe

Odżywki proteinowe zapewniają wzmocnienie i wytrzymałość twoim włosom, gdyż proteiny są elementem budulcowym włosa. Są to odżywki które zawierają keratynę, czy na przykład proteiny mleczne. Emolientowe odżywki, to odżywki zawierające w sobie wszelkiego rodzaju substancje olejowe. Powodują one, że włosy są lśniące i gładkie, a także łatwe w rozczesywaniu. Odżywki humektantowe powodują, że włos staje się nawilżony. Warto włączyć je do pielęgnacji, gdy włosy są suche i bez blasku. 

Stosuj olejowanie

Olejowanie to bardzo łatwa czynność, która pozwala dostrzec efekty w bardzo szybkim czasie, a jednocześnie pozwala na użycie produktów, które są dostępne w naszej kuchni. Wystarczy wetrzeć przed myciem we włosy odrobinę oleju lub oliwy i pozostawić na około pół godziny, następnie zmyć. Warto powtarzać zabieg przed każdym myciem. 

Korzystaj z wcierek

Wcierki to kosmetyk, który wmasowuje się w skórę głowy. W sklepach znaleźć można wcierki które pomogą pobudzić włosy do wzrostu, zagęścić je, czy wspomóc skórę w walce z łupieżem. Połączone z masażem skóry głowy potrafią przynieść naprawdę spektakularne efekty. W internecie można znaleźć wiele przepisów na domowe, naturalne wcierki, które można przygotować samemu (bardzo dobrą propozycją jest wcierka z kozieradki). Efekty można zobaczyć już nawet po miesiącu stosowania. 

Pamiętaj o serach ochronnych i termoochronie

W dbaniu o włosy bardzo ważne jest zapobieganie ich zniszczeniom. Każdego dnia powinno używać się silikonowych serów ochronnych na końcówki, które zmniejszą tarcie na powierzchni włosa, co powoduje mechaniczną ochronę przed uszkodzeniami końcówek włosa. Dzięki temu końcówki włosów nie rozdwajają się tak szybko. Jeśli używasz prostownicy lub lokówki, to zwróć uwagę na termoochronę, która pomoże ochronić włosy w trakcie zabiegów z użyciem wysokiej temperatury. 

Regularnie podcinaj końcówki

Sera silikonowe powodują, że końcówki niszczą się dużo wolniej i w mniejszym stopniu, jednak nie pozwala to całkowicie wyeliminować problemu. W takim wypadku należy pamiętać, aby podcinać końcówki włosów, tak by zniszczenia nie pięły się ku górze.

Do dbania o włosy nie zawsze potrzebne są drogie kosmetyki. Wiele z nich można zrobić samemu z użyciem składników dostępnych w naszych domach, a efekty można zauważyć naprawdę szybko. Najbardziej trzeba zwrócić uwagę na regularność, bo w dbaniu o włosy to ona jest kluczem do sukcesu.