Skuteczny i bezpieczny trening Cardio w wodzie, czyli Aqua Zumba

Skuteczny i bezpieczny trening Cardio w wodzie, czyli Aqua Zumba

17 maja 2022 0 przez Redakcja

Taneczne zajęcia z Zumby to coraz chętniej wybierana forma aktywności, która pozwala zgubić zbędne kilogramy. Proste i łatwe w nauce kroki, wraz z wymachami rąk stanowią odpowiednik intensywnego cardio, w którym angażujemy całe ciało do pracy.

W zależności od naszych preferencji możemy brać udział w zajęciach z zumby na parkiecie, lub w basenie. Druga opcja jest dużo bezpieczniejszą formą treningu, w której udział wziąć może niemal każdy.

Aqua Zumba lepsza niż Aqua Aerobik?

Aqua Zumba to wykonywany w wodzie program treningowy, zawierający podstawowe elementy fitnessu, tańca oraz cardio. Ćwiczenia to przyjemna forma aktywności i zabawy, która angażuje do pracy niemal wszystkie mięśnie. Atrakcyjność ćwiczeń wynika nie tylko z możliwości zgubienia zbędnych kilogramów, ale także z nauki podstawowych kroków tanecznych. Zdobyte umiejętności w tym zakresie można później wykorzystać na parkiecie, jako bazę do nauki bardziej skomplikowanego tańca.

Zumba w wodzie to lepsza i jednocześnie bezpieczniejsza alternatywa ruchowa. Z jednej strony opór wody zmusza nasze mięśnie do jeszcze intensywniejszej pracy, z drugiej zapobiega ewentualnym kontuzjom, które (jak w każdym sporcie) mogą przydarzyć się podczas wyskoków itp. Wodne zajęcia zmniejszają obciążenie organizmu – zwłaszcza stawów. Aqua Zumba jest na tyle bezpieczna, że mogą wykonywać ją kobiety w ciąży, osoby ze zwiększoną masą ciała (nadwagą, otyłością), a także osoby po urazach oraz z zaburzeniami ruchliwości.

Aqua Zumba lepsza niż Aqua Aerobik? Tak, ponieważ wodny Aerobik spala mniej kalorii podczas godzinnego treningu. Aqua Aerobik wzmacnia i uelastycznia mięśnie podczas, gdy Aqua Zumba wszechstronnie wzmacnia całe ciało, poprawia koordynację ruchową oraz efektywniej spala nadmiar tkanki tłuszczowej. Ćwiczenia pomagają przy tym pozbyć się nieestetycznego cellulitu.

Jak przygotować się na zajęcia z Aqua Zumby?

Zajęcia z tanecznej Aqua Zumby mogą być wykonywane w basenie lub jeziorze. Niemałe znaczenie ma tu wysokość poziomu wody. Najlepiej, aby sięgała Ci mniej więcej do wysokości pasa – maksymalnie do pach. Wysokość wody ma  znaczenie, ponieważ im wyższy będzie poziom, tym intensywniejsza będzie praca mięśni (w szczególności rąk). Zanim jednak weźmiesz udział w swoich pierwszych zajęciach z Aqua Zumby, powinnaś przygotować sobie:

– jednoczęściowy strój kąpielowy (w którym będzie Ci znacznie wygodniej ćwiczyć, niż w dwuczęściowym);

– basenowy czepek (jeśli wymaga tego obiekt sportowy);

– wodę do picia.

Ważne jest przy tym pamiętać, aby co najmniej 1,5h przed treningiem nie jeść obfitego posiłku.