O czym pamiętać jadąc na żaglówki?

O czym pamiętać jadąc na żaglówki?

15 czerwca 2021 0 przez Redakcja

Sezon na żaglówki zaczął się pełną parą. Na dworze coraz cieplej, deszcze powoli ustają. To sygnał, że można już wodować. Weekend nad wodą, a może dłuższy rejs? Niezależnie od długości wyjazdu pakowanie na żaglówki wygląda bardzo podobnie. Słońce jednego dnia nie gwarantuje dobrej pogody następnego. Dlatego nawet na krótki wyjazd, musisz spakować więcej rzeczy niż może Ci się przydać. O czym musisz pamiętać jadąc na żaglówki?

Odzież żeglarska na każdą pogodę

Nie ważne czy na dwa dni czy dwa tygodnie. Jadąc na żaglówki musisz zaopatrzyć się w odzież na każdą pogodę. Na wodzie, tak jak w górach – ciężko przewidzieć jak zmieni się pogoda, która w ciągu doby potrafi przejść przez wszystkie pory roku. Dlatego na wyjazd zabierz ze sobą odzież żeglarską, która nie tylko jest nieprzemakalna, ale także trzyma ciepło. Do plecaka spakuj także odzież termiczną, która nadaje się zarówno na zimne wieczory, jak i upalne dni, ponieważ bardzo często ma system odprowadzania potu. Natomiast na stopy załóż wygodne sportowe buty. Zabierz ze sobą dodatkowa parę, żeby nie chodzić w przemoczonym obuwiu. Co jeszcze schować do plecaka? Długie nieprzemakalne spodnie, sportowe szorty, t-shirty, bluzę oraz polar, kurtkę również nieprzemakalną, czapkę zimową i rękawiczki, czapkę z daszkiem. Nie zapomnij także o kamizelce asekuracyjnej, która jest niezbędnym elementem wyposażenia na rejs. Kamizelki dla mężczyzn, kobiet i dzieci znajdziesz na gillmarine.com.pl.

Niezbędne gadżety

Tutaj lista tak naprawdę będzie najdłuższa. Jeśli jeszcze nigdy nie miałeś okazji być na rejsie, to koniecznie sporządź listę i odznaczaj już spakowane rzeczy. Nigdy nie wiesz co może Ci się przydać, dlatego musisz być gotowy na różne sytuacje. Bardzo wygodną i praktyczną rzeczą jest aquapack, czyli nieprzemakalna torebka na telefon. Mimo, że zasięgu pewnie będziecie mieć nie za wiele, to sprawny telefon jest niezbędny, chociażby żeby zadzwonić pod numer alarmowy w razie wypadku. Na telefonie możecie także sprawdzić kierunek wiatru oraz prognozę na najbliższe godziny. Te czynniki trzeba stale kontrolować. Dlatego na drugim miejscu znajduje się ładowarka samochodowa. Warto także zabrać kompas. Nie zajmuje on dużo miejsca, a może okazać się bardzo przydatny. Co jeszcze warto ze sobą zabrać na żaglówki? Na liście z całą pewnością powinna znaleźć się latarka, ciepły śpiwór i poduszka.

Nie zapomnij także o jedzeniu. Żaglówki są specyficznym rodzajem wypoczynku, więc przygotuj się także pod takim kątem. Do menu dodaj puszkowane jedzenie – zupy, gulasze i tym podobne rzeczy, które łatwo na pokładzie odgrzać. Na wszelki wypadek weź także kisiel – niektórym na żaglówkach robi się niedobrze, a kisiel potrafi być ratunkiem.