Zobacz jak możesz zaszkodzić swojej wątrobie

Zobacz jak możesz zaszkodzić swojej wątrobie

16 grudnia 2021 0 przez Redakcja

Co zrobić, by posiadać zdrową wątrobę? Głównie uważajmy na to, co spożywamy oraz pijemy. Choć alkoholizm doprowadza do marskości wątroby, to nie oznacza, że w ogóle musimy zrezygnować z trunku. Lampka czerwonego wina, które posiada flawonoidy, wypita od czasu do czasu neutralizuje związki niszczące wątrobę. W Stanach Zjednoczonych można choćby zakupić wyciąg z czerwonego wina, który nie zawiera alkoholu, jako produkt leczący wątrobę. Jednak nie wszelkie nasze praktyki świetnie działają na sprawność wątroby. Co niekorzystnie wpływa na wątrobę?

Szybka utrata wagi

Przy otyłości można zredukować sylwetkę o 10 procent, a to już zdecydowanie zmniejsza insulinooporność i odtłuszcza wątrobę. Nie zapominajmy tylko, by odchudzać się z głową – nazbyt intensywne chudnięcie zdecydowanie nadwyręża pracę owego organu. Wątroba nie nadąża wtedy trawić uwalnianych w trakcie kuracji odchudzającej zapasów. Dlatego także dietetycy oraz lekarze radzą, by chudnąć co najmniej 1-1,5 kg w ciągu tygodnia.

Tatuaże oraz przypadkowy seks

Wirusowe zapalenie wątroby spowodowane jest przez wirusa HCV, który rozprzestrzenia się przez stosunek płciowy oraz krew. Tatuaże robione w niehigienicznych warunkach, kuracje upiększające z wykorzystaniem igieł, czy seks bez prezerwatywy z przypadkowymi kochankami, zdecydowanie powiększają niebezpieczeństwo zakażeniem wirusem. Jeśli te epizody pojawiały się kiedyś, opłaca się jak najprędzej wykonać analizy na zawartość HCV. Systematycznie musimy także sprawdzać ilość enzymów wątrobowych ALT oraz AST.

Słodkości i fast-foody

Słodkości, czekolada oraz fast-foody nie jedynie niszczą naszą sylwetkę, ale więc i wątrobę. Narząd ten musi się szczególnie napracować, by zmetabolizować cukier oraz tłuszcze trans. Musimy się wystrzegać soków gazowanych, ciastek, krakersów oraz tuczących przysmaków. Skandynawscy badacze dowiedli, że to przede wszystkim tłuszcze trans odpowiedzialne są za cukrzycę typu 2 oraz otyłość, które doprowadzają do raka, miażdżycy, udaru mózgu oraz stłuszczenie wątroby.