Zmiana opatrunku po operacji krok po kroku
25 listopada 2021Bardzo często spotykam się z sytuacją, gdy rodzina, znajomi proszą mnie o zmianę opatrunku po operacji. Gdy wychodzą po zabiegu do domu, często na ich ranach, są ciągle szewki. Najbliższa rodzina boi się ruszać miejsca po operacji, aby czegoś nie uszkodzić lub nie wprowadzić zakażenia. Oczywiście wychodząc do domu po zabiegu, dostajemy szereg instrukcji, zaleceń co i jak zrobić. Jednak często pod wpływem emocji nasza wiedza, gdzieś umyka. Pielęgnacja rany pooperacyjnej jest kluczowym elementem pozwalającym na prawidłowe zagojenie się rany.
W dzisiejszym artykule dowiemy się:
-jak zmienić opatrunek,
-co należy przygotować do zmiany opatrunku,
-co powinno nas zaniepokoić.
Pielęgnacja rany pooperacyjnej, nie jest wcale trudna, stosując się do podstawowych zasad, na pewno temu podołamy.
Pielęgnacja rany pooperacyjnej – co przygotować?
Coś do podłożenia, ja używam podkładów jednorazowych sterylnych, jednak zdaję sobie sprawę, że w domu nie każdy musi je posiadać. Wystarczy sterylna gaza. ( Cena podkładu jałowego około 2 złote, gaza jałowa wychodzi zdecydowanie taniej, kupić ją można do złotówki)
Rękawiczki jednorazowe: niesterylne oraz te jałowe. ( Koszt rękawiczek jałowych to ok. 1zł, zaś niesterylnych parę groszy)
Roztwór 0,9 % soli fizjologicznej, w ampułkach. Przeważnie w aptece są opakowania po 5,10 ml. Kosztują parę groszy.
Gaziki jałowe jednorazowe – opakowanie około 20-50 groszy. Można również kupić cały zestaw z jałową pęsetą -cena około 2 zł.
Środek do dezynfekcji- ja używam popularnego Octeniseptu – starcza na długo i przydaje się nie raz. Można tez kupić zamiennik.
Plastry opatrunkowe jałowe – w zależności od wielkości rany, wybieramy rozmiar. Cena około 1zł.
W zależności od rodzaju opatrunku- bandaże jałowe
Środek do dezynfekcji dłoni, ja często używam takich gotowych gazików nasączonych alkoholem do dezynfekcji. Koszt kilkanaście złoty za całe duże opakowanie. Wychodzi za jeden gazik, niespełna 5 groszy.
( Zestaw do zmiany opatrunku, niestety nie miałam pod ręką pęsety. Podkład i bandaże wypakowane z jałowych opakowań.)
Pielęgnacja rany pooperacyjej– Jak zmienić opatrunek.
Opatrunek należy zmieniać codziennie, chyba, że widoczne są zabrudzenia krwią bądź płynem surowiczym. Należy też dbać o to, aby opatrunek był suchy. Najlepiej zmieniać opatrunek po prysznicu ( należy unikać długich kąpieli ). Większość ran, można moczyć, jednak należy zapytać lekarza o radę. Pielęgnacja rany pooperacyjnej, jest również w głębokiej mierzeę zależna od rodzaju wykonywanego zabiegu, sposobu gojenie się rany …. etc.
Etapy zmiany opatrunku:
Należy dokładnie umyć ręce, nie zapominając o przestrzeni między palcami.
Zdezynfekuj ręce.
Załóż rękawiczki jednorazowe, niesterylne.
Należy odkleić delikatnie poprzedni opatrunek. Jeśli opatrunek przykleił się do rany, nie wolno go oderwać na siłę, wówczas roztworem soli fizjologicznej zwilż delikatnie opatrunek do momentu, gdy możliwe będzie jego odklejenie.
Teraz można spokojnie ocenić ranę, czy nie sączy się za bardzo, jej kolor, zapach, czy się goi, czy nie pojawił się płyn surowiczy, czy nie występuje obrzęk, głębokie zaczerwienienie rany….
Należy zdjąć rękawiczki niesterylne, zdezynfekować ponownie dłonie i założyć rękawiczki jałowe.
Przystępujemy do dezynfekcji rany: należy pamiętać zasadę, iż najpierw dezynfekujemy okolicę dalsza rany, potem bliższą, a na końcu samą ranę. Gaziki nasączamy octeniseptem, ( nie używamy spirytusu ) przemywamy najpierw dalszą okolicę rany, jednym gazikiem i jednym ruchem ręki, od góry do dołu. Używamy jednego gazika, do jednego miejsca. Kolejno drugi brzeg okolicy rany od góry do dołu – nowym gazikiem. ( Uważaj, aby nie naruszyć brudnym już gazikiem rany pooperacyjnej). Na samym końcu świeżym gazikiem dezynfekujemy już samą ranę, od góry do dołu. Czynność należy powtórzyć w razie konieczności, gdy gazik ciągle jest zabrudzony, używając za każdym razem nowego gazika.
Kolejny jałowy gazik należy umieścić na ranie, gdy jest rozległa, delikatnie krwawi etc.
Ranę należy zakleić jałowym plastrem, czynność tą należy wykonać jak najbardziej czysto i jałowo, ciągle uważając aby nie dotknąć wnętrza plastra.
Należy zająć się odpadami wynikającymi z zmiany opatrunku.
Zdejmujemy rękawiczki , myjemy dokładnie ręce. Opatrunek należy zmieniać w sposób jak najbardziej delikatny, aby nie uszkodzić rany. W miarę możliwości, gdy rana jest jest prawie zagojona należy ranę również wietrzyć, aby pozwolić jej na dojście świeżego powietrza.
Zdezynfekuj ręce. Pamiętaj, że dezynfekcja rąk to nie to samo co ich mycie. Mycie usuwa tylko widoczne zabrudzenie, nie usuwa patogenów z naszych dłoni.
Pielęgnacja rany pooperacyjnej- na co zwrócić uwagę !
Należy zwrócić uwagę na kilka niepokojących objawów zakażenia rany. Należy do nich tzw. piątka objawów. Wyróżniamy tutaj: wysięk z rany, ból, obrzęk, zaczerwienienie oraz podwyższona temperatura rany. Z niepokojącymi objawami należy udać się niezwłocznie do lekarza, gdyż zakażenie rany mogą powodować bardzo poważna komplikacje… Jeśli występują te niepokojące obawy lekarz na pewno zastosuje antybiotykoterapię oraz zleci posiew wydzieliny z rany. Mimo naszych starań czasami dochodzi do powikłań, stosunkowo częstym jest rozejście się rany. Dlatego należy dbać o ranę w sposób staranny, przestrzegając podstawowych zasad.