Zdrowy tryb życia

Zdrowy tryb życia

13 sierpnia 2021 0 przez Redakcja

W obecnych czasach bardzo wzrasta społeczna świadomość dotycząca zdrowego stylu życia. Coraz więcej osób zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że mamy duży wpływ na swoje zdrowie, długość i jakość życia.

Przede wszystkim zdrowa dieta

Powszechnie stosowana polska kuchnia nie należy do najzdrowszych. Dużo w niej czerwonego mięsa, smażonych potraw oraz dań na bazie niezdrowych węglowodanów. Jednocześnie Polacy stanowczo za mało spożywają warzyw i boją się sięgać po nowe produkty. Do tego dochodzą złe nawyki żywieniowe takie jak pomijanie śniadań, jadanie w pośpiechu czy późne biesiadowanie. W ostatnich latach polska kuchnia staje coraz mniej domowa, gdyż możemy kupić wiele gotowych dań i posiłków. Problem w tym, że produkty sklepowe bardzo często są niezdrowe i przepełnione chemią. Musimy wyrobić sobie nawyk czytania etykiet i analizowania składów produktów. Wiele szkodliwych produktów w świadomości społecznej funkcjonuje jako zdrowe lub neutralne. Chodzi tu przede wszystkim o sklepowe soki, które mają bardzo dużo cukru, lody wytwarzane systemem przemysłowym oraz żywność typu light.

Aktywność fizyczna

Jeśli chodzi o aktywność fizyczną Polaków to w ostatnim czasie jest z nią dużo lepiej, jednak ciągle jest wiele do zrobienia na tym obszarze. Do aktywności zachęcają nas licznie powstające siłownie, kluby fitness czy miejsca, gdzie można zapisać się na jogę albo Zumbę. Z drugiej zaś strony wielu Polaków zmniejszyło swoją ruchliwość ze względu na powszechny dostęp do samochodów. Są i tacy, którzy w ciągu roku nie ruszają się praktycznie wcale a sporty uprawiają jedynie na urlopach. W zdrowym stylu życia chodzi o to, by być stale aktywnym i uprawiać sport, który lubimy. Możemy sobie stawiać osobiste cele i wyzwania stosując liczne ciekawe narzędzia dostępne w aplikacjach na telefon.

Badania profilaktyczne

Obiegowe powiedzenie mówi, że profilaktyka jest tańsza od leczenia. Tak też twierdzą lekarze ale od lat nie udaje im się namówić odpowiedniej liczby Polaków do badań. Każdy dorosły człowiek, nawet jeśli nie ma niepokojących objawów powinien raz na kilka lat odwiedzić lekarza rodzinnego, wykonać morfologię, badanie moczu i inne podstawowe badania takiej jak USG brzucha czy EKG. Oprócz tego regularnie należy kontrolować się u okulisty i stomatologa. Panie nie powinny zapominać o odwiedzaniu lekarza ginekologa. We własnym zakresie możemy przyjmować suplementy takie jak magnez czy witaminę D w okresie zimowym. Gdy widzimy u siebie niepokojące objawy chorobowe, które nie mijają po kilku dniach jak najszybciej powinniśmy skonsultować to z lekarzem rodzinnym.