Zdrowie psychiczne

Zdrowie psychiczne

22 lipca 2021 0 przez Redakcja

Zdrowie psychiczne jest nieodłącznym elementem naszego codziennego życia, a z dnia na dzień na różne schorzenia cierpi coraz więcej osób. Dowiedz się jak o siebie zadbać!

– odżywianie

Prawidłowe odżywianie ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie, kondycję fizyczną oraz kondycję psychiczną. Nie bez powodu, od lat dietetycy biją na alarm, aby zadbać o swoje odżywianie. Ważna jest nie tylko ilość kalorii, ale także rodzaj żywności, który spożywamy oraz ilość składników i witamin. Dla uzyskania dobrego zdrowia psychicznego należałoby konsumować kilka mniejszych posiłków, bogatych w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty, ryby oraz naturalne produkty mleczne. Pomogłoby także wypicie ok. 1,5 – 2 l wody dziennie. Kawa nie powinna przekraczać 3 filiżanek na dzień, ale to zależy od jej stopnia intensywności. Najlepiej postawić na zieloną herbatę i inne herbaty ziołowe. Jednak nawet i z ilością herbaty nie warto przesadzać. Trzeba trzymać się ogólnych zaleceń.

– praca, a relacje z rodziną

W czasach, gdy przyszła epidemia, bardzo ciężko rozdzielić czas rodzinny i czas pracy. Należy jednak zadbać o obie sfery jak najlepiej. W weekend warto wybrać się z rodziną na spacer do parku, do zoo, do kina lub wybrać coś połączonego z wysiłkiem fizycznym np. basen. Zawsze to scali nasze więzi rodzinne, przy okazji poćwiczymy, a dzieci na pewno będą miały z tego ogromną frajdę. Tak naprawdę, można znaleźć mnóstwo pomysłów na świetny czas. Kajaki, rowery, piłka nożna? Nic nie stoi na przeszkodzie, trzeba jedynie chcieć i wstać z kanapy. Jeśli mamy stresujący czas w pracy dobrze byłoby robić sobie przerwy na świeżym powietrzu, jak tylko to możliwe oraz jak wcześniej wspomniano, zadbać o dietę. Czasami nasza praca, bez względu na nasze starania, może negatywnie oddziaływać na nasze zdrowie psychiczne – wtedy należałoby ją zmienić. Zastanówcie się, co jest dla Was ważniejsze. Artykuł powstał we współpracy z portalem https://viagra.edu.pl

– odpowiednia ilość snu

Brak snu lub jego zbyt mała ilość prowadzi do rozdrażnienia, braku koncentracji w ciągu dnia, małej chęci do sportu oraz powoduje chęć sięgania po używki oraz niezdrowe jedzenie. Tutaj może ucierpieć zarówno nasze zdrowie psychiczne jak i ciało. Warto wynieść urządzenie elektroniczne do drugiego pokoju i przed snem poczytać książkę lub porozmawiać z partnerem o naszych planach na następny dzień. W ten sposób zadbamy o relację z drugą osobą, a nasz mózg na tym skorzysta. Nie poddawajcie się od razu. Jeśli przyzwyczailiście się do innego stanu rzeczy, nie będzie to łatwe. Możecie zacząć od kilku dni w tygodniu, a później zwiększać ilość wieczorów bez telefonów oraz telewizora.