Wszystko co musisz wiedzieć o depresji

Wszystko co musisz wiedzieć o depresji

18 czerwca 2021 0 przez Redakcja

Z problemem depresji każdego roku mierzy się wiele osób. Jest to bez wątpienia choroba społeczna, ponieważ dotyka ona nie tylko samą osobę chorującą, ale również bliskie otoczenie takiego człowieka – w szczególności rodzinę. Z depresją można sobie skutecznie poradzić, natomiast w niektórych przypadkach potrzeba wielu lat, aby całkowicie pozbyć się tego problemu.

Czym jest depresja?

Depresja jest to nic innego, jak choroba polegająca na występowaniu grupy różnorodnych zaburzeń o zbliżonych objawach, które mogą dotyczyć zarówno czynników psychicznych, jak i fizycznych. Czynniki te przyczyniają się do znacznego obniżenia naszego nastroju. Inaczej mówić, depresja odnosi się do zespołu zaburzeń nastroju i aktywności trwającej przez dłuższy czas. W chwili obecnej depresja zajmuje czwarte miejsce, jeżeli chodzi o listę problemów związanych z najpoważniejszymi chorobami naszych czasów. Szczególny niepokój powinien wzbudzić stan, w którym czujemy wzmożony smutek przez dłuższy okres czasu.

Jaką grupę osób możemy zakwalifikować do wysokiego ryzyka zachorowania?

Jeżeli chodzi o grupę osób, które możemy zakwalifikować do wysokiego ryzyka zachorowania na depresję, to należy do nich zaliczyć przede wszystkim: osoby będące w okresie dojrzewania, kobiety w okresie okołoporodowym, osoby w podeszłym wieku, jak również osoby, które są narażone na przewlekły stres życiowy.

Leczenie depresji

Leczenie stanu depresyjnego wygląda w taki sposób, że osoba chorująca powinna zażywać odpowiednie leki przeciwdepresyjne. Stosowanie takich leków jest bezpieczne dla organizmu człowieka, ponieważ nie przyczyniają się one w jakikolwiek sposób do uzależnienia. Natomiast należy pamiętać, aby leki przeciwdepresyjne przyjmować wyłącznie zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Oczywiście inaczej przedstawia się kwestia leczenia, jeżeli chodzi o depresję w okresie dojrzewania, jak również, jeżeli chodzi o depresję okołoporodową. Leczenie depresji w okresie dojrzewania charakteryzuje się w szczególności tym, że istotne znaczenie ma tutaj zastosowanie psychoterapii, a także wdrożenie terapii środkami przeciwdepresyjnymi. Z kolei, jeżeli chodzi kwestię leczenia depresji okołoporodowej to w tym przypadku zazwyczaj stosowana jest wyłącznie psychoterapia i następuje rezygnacja z leczenia środkami przeciwdepresyjnymi.

Zapamiętaj!

  • Depresja zakwalifikowana jest, jako choroba biologiczna
  • Osoba wzmagająca się z tą chorobą nie jest winna jej wystąpienia
  • Osoba chorująca na depresję w większości przypadków nie jest w stanie sama się wyleczyć