Witaminy dla zdrowych zębów – gdzie je znaleźć?

Witaminy dla zdrowych zębów – gdzie je znaleźć?

23 grudnia 2021 0 przez Redakcja

Twoje zęby są słabe i szybko się psują? Dbasz o nie, dokładnie myjesz, regularnie odwiedzasz stomatologa, a mimo to nie widać poprawy? Może być to spowodowane brakiem pewnych wartości odżywczych. Odpowiednia dieta na zdrowe i mocne zęby poprawi sytuację. Sprawdź jakie produkty powinniśmy spożywać, aby cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem.

Dieta na zdrowe i mocne zęby

Podstawowym budulcem kości i zębów jest oczywiście wapń. Jeżeli chcemy więc wzmocnić zęby powinniśmy jeść przede wszystkim dużo produktów mlecznych, takich jak m.in. jogurty, ser, mleko, maślanki. Osoby, których organizm nie toleruje laktozy powinny ją zastąpić odpowiednimi suplementami diety w postaci tabletek.

Kolejną ważną rzeczą w budowie zębów jest witamina D, która powstaje w skórze pod wpływem otrzymywania promieni słonecznych. Witamina D wspomaga wchłanianie wapnia, dlatego też jej przyjmowanie jest niezwykle ważne. Możemy ją dostarczyć poprzez jedzenie tłustych ryb, takich jak makrela, tuńczyk, łosoś czy też śledź. Dodatkowo warto jeść jaja, które również są bogate w witaminę D.

Witamina K sprawia, że zęby stają się mocne i odporne na złamania. Witamina K zapobiega powstawaniu osteoporozy kości. Zielone warzywa takie jak brukselki, brokuły, czy szpinak są w nią niezwykle bogate.

Bardzo ważna jest także witamina C, która odpowiada m.in. za gęstość kolagenu – podstawowego budulca kości. Dodatkowo zapobiega krwawieniu dziąseł. Witaminę C znajdziemy przede wszystkim w owocach cytrusowych, porzeczkach, truskawkach, a także w warzywach (m.in. w pomidorach, papryce, brokułach, kapuście, kalafiorze).

Witamina A dba o dobry stan błony śluzowej, wspomaga walkę z bakteriami, wzmacnia dziąsła oraz zapobiega powstawaniu próchnicy. Możemy ją znaleźć w bardzo wielu produktach – w jajach, maśle, wątróbce, czerwonym mięsie, rybach, warzywach zielonych, czy też w śliwkach.

Prawidłowa dieta pomoże ci utrzymać zdrowe i mocne zęby. Pamiętaj, że właściwe odżywianie pozwoli ci się cieszyć dodatkowo lepszym samopoczuciem oraz odpornością. Warto jest wyeliminować używki, słodycze, napoje gazowane i „śmieciowe” jedzenie, które mają negatywny wpływ na organizm. Zewnętrzne działania, takie jak mycie zębów, wizyty u stomatologa są tylko w niewielkim stopniu odpowiedzialne za odpowiedni stan zębów. Najważniejsze są czynniki wewnętrzne, czyli to co odpowiada za budowę i działanie organizmu, dlatego też odpowiednia dieta jest niezwykle niezbędna.