Witamina C: jaka jest jej rola w organizmie?

Witamina C: jaka jest jej rola w organizmie?

16 sierpnia 2021 0 przez Redakcja

Witaminą, którą kojarzy chyba każdy z nas jest witamina C, czyli popularny kwas askorbinowy. Z pewnością nieraz sięgaliśmy po nią, kiedy dopadło nas przeziębienie. Okazuje się, że w naszym organizmie pełni ona niezwykle istotną rolę. Poznajmy witaminę C bliżej.

Kilka faktów dotyczących witaminy C

Kiedy odkryto witaminę C, przez długi czas nie wiedziano, jakie jest jej znaczenie dla organizmu. Już w latach trzydziestych XX wieku wiedziano, jak zbudowana jest witamina C. Udało się również przeprowadzić jej syntezę. Szybko zauważono, że spożywanie pewnych produktów spożywczych skutecznie chroni przed szkorbutem, który wówczas określano również jako gnilec. Marynarze, którzy sięgali po owoce cytrusowe oraz kiszoną kapustę nie uskarżali się na wypadanie zębów. Kiedy więc powiązano witaminę C z brakiem objawów szkorbutów, jej popularność zaczęła rosnąć.

W drugiej połowie XX wieku witamina C zaczęła być postrzegana jako niezawodny środek na przeziębienie. Przekonanie takie panuje do dziś. Co jednak ciekawe, nie ma żadnych badań, które potwierdzałyby rolę kwasu askorbinowego w leczeniu przeziębienia.

Jaką rolę witamina C pełni w organizmie?

Witamina C jest dla naszego organizmu bardzo ważne. Nigdy nie należy wykluczać z diety produktów, które ją zawierają. Jeśli z jakiegoś powodu nie możemy ich jeść, niezbędna jest odpowiednia suplementacja. Witamina C sprawia, że nasze rany goją się szybciej. Dzięki niej nasze dziąsła nie krwawią, a naczynia krwionośne są uszczelnione. Witaminę C powinny pokochać szczególnie kobiety – wiemy, że przyczynia się ona do spowolnienia procesów starzenia się skóry. Dodatkowo uczestniczy w procesie regulacji ciśnienia krwi, a także poziomu cholesterolu. Reguluje proces wytwarzania kolagenu, co sprawia, że jest pośrednio odpowiedzialna za kondycję naszej skóry.

Przed czym chroni nas witamina C?

Witamina C wykazuje bardzo silne właściwości przeciwutleniające. Razem z witaminą A, E oraz selenem jest czynnikiem skutecznie chroniącym nas przed rozwojem miażdżycy, a więc stanu, który stanowi bezpośrednie zagrożenie dla naszego życia. Dzieje się tak dlatego, że obniża poziom markerów peroksydacji lipidów. Neutralizuje ona też wolne rodniki, które prowadzą do uszkodzenia DNA komórek budujących nasze ciało. To właśnie dlatego coraz częściej mówi się o witaminie C jako substancji wykazującej działanie przeciwnowotworowe. Witamina C sprawia, że ryzyko rozwoju choroby nowotworowej zmniejsza się. Tyczy się to zwłaszcza tych odmian raka, które atakują przełyk oraz żołądek.

Witamina C uczestniczy też w syntezie kolagenu. Jest to białko, które w naszym ciele znajduje się między innymi w skórze, zębach, kościach, tkance łącznej. Aby proces syntezy kolagenu zachodził prawidłowo, niezbędny jest odpowiedni poziom witaminy C.

Czy warto suplementować witaminę C?

Zdarza się, że ilość witaminy C, którą dostarczamy organizmowi wraz z pożywieniem jest niewystarczająca. Na szczęście dzisiaj nie jest to problem. W każdej aptece znaleźć można wysokiej jakości suplementy diety, które szybko dostarczą naszemu ciału kwasu askorbinowego, chroniąc skutecznie przed groźnymi niedoborami. Decydując się na stosowanie suplementów, należy jednak pamiętać, aby stosować je zgodnie z zaleceniami producenta. Bardzo ważne jest, aby przestrzegać zaleceń dotyczących dawkowania. Nigdy nie należy przekraczać określonych przez producenta dawek. Może to być bowiem równie groźne dla naszego organizmu jak niedobór witaminy C. Koniecznie trzeba też pamiętać, że nawet najlepsze suplementy nie zastąpią zróżnicowanej, dobrze zbilansowanej diety. Mogą one być jedynie jej uzupełnieniem. Niedopuszczalne jest rezygnowanie z warzyw czy owoców dostarczających witaminy C i zastępowanie ich suplementami.

Gdzie kupić suplementy zawierające witaminę C?

Osoby chcące zażywać suplementy zawierające witaminę C nie muszą dzisiaj martwić się tym, gdzie je kupić. Preparaty takie są dostępne bez recepty. Znaleźć można je w każdej aptece. Co ważne, dzisiaj suplementy z witaminą C kupić można zarówno w aptekach stacjonarnych, jak i tych, które prowadzą sprzedaż internetową. Decydując się na te drugie, nie trzeba w ogóle wychodzić z domu. Jest to naprawdę wygodna forma kupowania tego rodzaju preparatów. Pozwala uniknąć stania w kolejkach, które w aptekach są często naprawdę bardzo duże.

Jakie produkty zawierają witaminę C?

Witamina C znajduje się w wielu produktach żywnościowych. Powszechne jest przekonanie, że jej najlepszym źródłem są owoce cytrusowe: cytryny, pomarańcze, grejpfruty, mandarynki. Tymczasem okazuje się, że nasza rodzima czarna porzeczka zawiera zdecydowanie więcej witaminy C. Podobnie jest z natką pietruszki, którą warto posypywać kanapki i dodawać do koktajli. To świetny sposób na to, aby uniknąć niedoborów kwasu askorbinowego.

Witamina C to jedna z ważniejszych dla naszego organizmu witamin. Kiedy jej brakuje, pogarsza się kondycja naszych zębów, naczynia krwionośne tracą szczelność, skóra nie wygląda dobrze. Warto więc zadbać o to, aby nasz organizm dostawał dziennie solidną porcję witaminy C.