Ubytki w uzębieniu
13 lipca 2021Ubytki w zębach dają się we znaki większości polskiego społeczeństwa. Polacy w 99% są podgryzani przez próchnicę. Dzieci i młodzież borykają się z tym problemem w 92%. Oba wyniki powodują, że jeśli chodzi o stan uzębienia wszystkich Polaków, to jest on identyczny jak Wietnamczyków – to porównanie nie wydaje się być ani chlubne, ani miłe – niestety jest bardzo prawdziwe. Lekarze z krajów skandynawskich muszą przyjeżdżać do Polski, by poznawać próchnicę w praktyce – na północy Europy próchnica jest chorobą, która siedzi w uśpieniu, po prostu jej nie widać.
Chore zęby odstraszają innych ludzi
Chore zęby to nie tylko nieestetyczny wygląd, ale i nieświeży oddech. Ten potrafi odstraszyć innych rozmówców i całkowicie zniechęcić do utrzymywania relacji interpersonalnych. Taki oddech zazwyczaj powoduje próchnica, przy czym może on też wynikać z chorób układu pokarmowego. O ile właściwa higiena jamy ustnej jest niezwykle istotna, to nie da się zapobiegać przykremu zapachowi z ust przy jednoczesnym występowaniu nieleczonych zębów lub tych kwalifikujących się do wyrwania. Takowe zresztą mogą prowadzić do zainfekowania całego organizmu – wywołują liczne, niepowiązane z zębami choroby. Mogą to być choroby stawów, serca, nerek a także zatok. Skrajne przypadki mogą zagrażać wywołaniu sepsy – ta jest bardzo niebezpieczna dla życia człowieka.
Co z tą próchnicą?
Dawniej, jeszcze w czasach PRL ludzie nie mieli dostępu do tak nowoczesnych preparatów do higieny jamy ustnej czy do gabinetów stomatologicznych. Nie mieli też takiej próchnicy – ten fakt potwierdza to, że seniorzy bardzo często mają własne zęby, co zadziwia samych dentystów. W tych czasach nie było łatwego dostępu do głównego prowokatora powstawania próchnicy – cukier był limitowany i można go było kupić wyłącznie na kartki. Dentysta w Białymstoku alarmuje, że ludzie nadużywają cukru – bardzo często zupełnie nieświadomie, gdyż słodkie kryształki są „ukrywane” w produktach spożywczych. Stomatolodzy uważają, że w skutecznym zapobieganiu próchnicy konieczne jest całkowite wyłączenie cukru z diety.