Stomatolog, ortodonta a może chirurg- do jakiego dentysty się udać?

Stomatolog, ortodonta a może chirurg- do jakiego dentysty się udać?

2 stycznia 2022 0 przez Redakcja

Palenie , częste picie ciemnej kawy, wcinanie sporej ilości słodyczy, mycie zębów rzadziej niż raz dziennie oraz wiele innych czynników sprawia, że Twoje zęby narażone są na ataki chorób. Już w XVII wieku lekarze uzmysłowili sobie sprawę, że zero higieny związanej z zębami sprawia, że bardzo szybko tracimy zęby albo jesteśmy narażeni na ich ból. Ból zęba spowodowany jest zazwyczaj przedostaniem się bakterii do nerwów będących pod zębem, tzn. w dziąśle. Już w XVII wieku skonstruowano pierwsze szczoteczki do zębów. Wraz z rozwojem medycyny i techniki, pojawiały się coraz to lepiej spełniające swoją rolę pasty do zębów, szczoteczki i przede wszystkim świadomość ludzi o konieczności dbania o zęby.
Wraz z rozwojem cywilizacji powstało dużo nowych rzeczy w tym nowe rodzaje odżywiania się czyli tzw fast food. Chodzi tu o zjedzenie byle czego, byle gdzie. Najczęściej fast foodem nazywa się jedzenie z różnych barów z hamburgerami i colą. Jako, że społeczeństwo żyje coraz szybciej pożywienie tego typu jest coraz popularniejsze. Twoje zęby nie są przystosowane do otrzymywania tak sporych dawek cukru. Jak każdemu wiadomo, cukier jest czynnikiem najbardziej niszczącym zęby, gdyż jest to ulubiona| substancja którą żywią się bakterie. Jeśli stan Twoich zębów jest już zły, tzn gdy zaczną one nas pobolewać bądź czujemy dyskomfort spowodowany obrzękami na dziąsłach stomatolog będzie osobą odpowiednią do której możemy się z naszym zębem udać. Najlepiej jest wybrać prywatnego gdyż wyposażeni są oni zazwyczaj najnowszą aparaturę i zabiegi są wykonywane bez bólu. Stomatolog to osoba która posiada wykształcenie wyższe kierunkowe ze specjalizacją w dziedzinie leczenia zębów.

Może to być chirurgia stomatologiczna lub zwykłe wybielanie zębów. Stomatolog wykonuje najróżniejsze zabiegi począwszy od borowania, leczenia zębów, usuwania ich poprzez bardziej skomplikowane zabiegi jak chirurgia stomatologiczna czy ortodoncja. Chirurgia stomatologiczna to niemal ostateczna broń w leczeniu zębów gdyż wykonuje się ją jedynie w przypadku gdy zęby są nie do odratowania bądź jeżeli stopień skomplikowania zabiegu jest bardzo wysoki. Ortodoncja to tylko poprawa zgryzu i ogólnej urody uśmiechu.