Sposoby na jesienną depresję

13 lipca 2021 0 przez Redakcja

Polska we wrześniu jest szara i ponura, leje deszcz, nie ma słońca…..w taka porę roku caly organizm zaczyna podupadac, czego efektem jest często pojawiające się przeziębienie, grypa, kaszel… ale i jak dowodzą badania…depresja! Czy chcemy tego czy nie, nasz nastrój odbiera ponure jesienne wibracje, co może zaowocować chandrą i wszechobecnym poczuciem przygnębienia. Do tego dochodzi apatyczność, trudności ze wstawaniem z łóżka, czy obniżenie koncentracji….słowem jesienią znacznie obniża sie jakość naszego życia. Skoro, pytacie, chandra ma taki ścisły związek z pogoda, to czy można jej zaradzic? Co zrobić aby pomimo braku światła rozjaśnić swoje pochmurne dni?

Czasami spotkania w zacisznym, przyjaznym gabinecie terapeuty są przyjemnym ukojeniem o jeszcze większej sile oddziaływania niż ciepłe kakao wypijane w fotelu przy kominku, ponieważ trafiają głębiej, do poukrywanych, czasami niezwiązanych z pogodą, a na przykład z samooceną przekonań o sobie, świecie, czy o tym co będzie za jakiś czas/

Jesienna depresja nie jest zatem nieodwracalnym fatum, czy stanem który trzeba przeczekać. Z depresją można polemizować i skutecznie ją łagodzić, a nawet oddalać od siebie.

Oto, jak sobie radzić z jesienną depresją:

1. Porozmawiaj o depresji!

Nie tłum w sobie negatywnych uczuć, cierpiąc w samotności. Powiedz, komuś komu ufasz (przyjacielowi lub profesjonaliście) o tym jak Ci źle, o tym, że potrzebujesz wsparcia, pozwól sobie na wygadanie się, wyżalenie bez najmniejszego poczucia winy! Nie bój się poprosić o pomoc, daj sobie prawo do tego by ktoś Ci pomógł!

2. Skup się na swoim hobby

Nie pozwól depresji by zabrała Ci coś co kiedyś sprawiało Ci radość i frajdę! Kontynuuj swoje hobby, albo poszukaj dla siebie czegoś co by Ci sprawiało choć trochę przyjemności. To może być wyjście do kina, aqua aerobik, czy kurs fotografii. Ważne by sprawiało Ci to czystą przyjemność. Próbuj nowych rzeczy, nie zniechęcaj się. Masz prawo wyboru, jeśli raz jakaś czynność nie przypadnie Ci do gustu, nie zrażaj się, szukaj innych zajęć, które by polepszyły Twoje samopoczucie.

3. Rób sobie przyjemności!

Pamiętaj by nagradzać siebie za każdy krok w stronę wychodzenia z dołka. Bądź dla siebie dobry, chwal swoje osiągnięcia, nawet te małe i pozornie nie mające znaczenia. Gratuluj sobie, jeśli przełamiesz jakiś konwenans, albo zrobisz coś dla siebie by polepszyć samopoczucie. To może być shopping, ale i relaks w wannie z aromatycznym zapachem makadamii:)

4. Wyznacz cel!

Nie pozwól na to by Twoje życie sunęło dzień za dniem i trwało tu i teraz. Planuj i myśl o przyszłości jako o wyzwaniu któremu chcesz i pragniesz podołać. Odpowiedz sobie na pytanie: kim chcę być? Jaki chcę być? Co chcę robić za tydzień, miesiąc, a nawet rok o tej porze? Nie bój się marzyć! Wizualizuj, czyli wyobrażaj sobie swoje cele, tak szczegółowo jak potrafisz. Przestaw swoje myślenie z „marzę o…”, na „dążę do…”. Działaj!

5. Kochaj

Otwórz się na drugiego człowieka. Jeśli masz go blisko siebie- staraj się podtrzymywać tę relację. Fokusu się na niej i czerp z niej siłę. Kochana osoba i jej przyjazne ramiona mogą być dla Ciebie najlepszym antydepresantem. Jeśli jesteś obecnie singlem i jest Ci z tym dobrze- pielęgnuj miłość do zwierząt, roślin, lub ludzi którzy Cię otaczają i którym ufasz. Nie zaniedbuj przyjaźni, nawet jeśli chandra nie daje Ci odpocząć, ale dziel się z bliskimi tym, ze Ci ciężko. Pamiętaj, że masz prawo by być wspieranym.