Specjalistyczny sprzęt w gabinecie stomatologicznym

Specjalistyczny sprzęt w gabinecie stomatologicznym

22 maja 2022 0 przez Redakcja

Podczas wizyty u stomatologa niejednokrotnie zastanawiamy się, do czego służą znajdujące się przed nami urządzenia. Profesjonalna lecznica stomatologiczna powinna mieć na wyposażeniu specjalistyczne narzędzia do odpowiednich zabiegów.

Lecznica stomatologiczna zawiera wiele specjalistycznych sprzętów, służących do rozwiązywania skomplikowanych problemów związanych ze zdrowiem zębów i dziąseł. Niektóre z nich służą do wykonywania zdjęć rentgenowskich, inne zaś do wybielania zębów. Co możemy znaleźć jeszcze w profesjonalnym i specjalistycznym gabinecie stomatologicznym?

Radiowizjografia

Radiowizjografia nie jest skomplikowanym zabiegiem. Aparaty radiowizjograficzne wykorzystywane są podczas wykonywania zdjęć RTG pojedynczego zęba. Bardzo często narzędzia te są niewielkie i przystosowane do zastosowań mobilnych. Dodatkowo promieniowanie jest tak niewielkie, że nie jest w stanie w jakikolwiek sposób zaszkodzić życiu lub zdrowiu pacjenta.

Mikrosilnik endodontyczny

Mikrosilnik służy rozpoznaniu kanałów korzeniowych. Bardzo często wykorzystywany jest podczas leczenia endodontycznego, którego najpowszechniej znanym przykładem jest tak zwane leczenie kanałowe.

Ozonoterapia

Ozonoterapia polega na aplikowaniu tlenu, dzięki któremu wszelkie rany goją się efektywniej, wprost na schorowane miejsce. Urządzenia przeznaczone do ozonoterapii znajdują również zastosowanie między innymi w endodoncji i chirurgii. Dzięki zaaplikowaniu tlenu odkażą się wszelkiego rodzaju ubytki zębowe czy kanały.

Foto San

Podczas innej metody wydezynfekowania kanałów zębowych wykorzystuje się światło ultrafioletowe. UV znajduje także zastosowanie podczas odkażania kieszonek przyzębnych, a także wspiera kondycję dziąseł.