Skutki, przyczyny i leczenie nadciśnienia

Skutki, przyczyny i leczenie nadciśnienia

13 lipca 2021 0 przez Redakcja

Trudno jednoznacznie powiedzieć, skąd bierze się nadciśnienie. Specjaliści szacują, że u blisko 90% ludzi wynika ono z genów, wówczas nazywane jest pierwotnym. Tak więc jeśli w twojej rodzinie są osoby z nadciśnieniem, powinieneś zwrócić uwagę na to, czy twoje ciśnienie także nie jest za wysokie. Co może wskazywać na nadciśnienie? Wśród objawów najczęściej pojawiają się bóle głowy (w okolicy potylicy), zawroty głowy, przemęczenie, krwotoki z nosa i pogorszenie widzenia.

Przyczyny nadciśnienia

Warto jednak zauważyć, że w niektórych przypadkach nadciśnienie może być symptomem różnych chorób, najczęściej związanych z sercem i nerkami. Mówi się wtedy o tzw. nadciśnieniu wtórnym. Bardzo często jest także znakiem, że nasz styl życia nie jest do końca zdrowy. Na nadciśnienie chorują miliony Polaków, z całą pewnością można powiedzieć, że jest to jedna z chorób cywilizacyjnych, łączonych najczęściej ze zmianą sposobu życia, która pociąga za sobą duże obciążenie dla organizmu.

Skutki nadciśnienia

Nadciśnienie prowadzi do groźnych powikłań – tym poważniejszych, im dłużej trwa. Może skutkować przerostem serca, zawałem, znacznym uszkodzeniem nerek (które może zakończyć się potrzebą dializ), zwężeniem tętnic i zmianami w ich ścianach, znacznie zwiększone jest ryzyko udaru mózgu czy powstania tętniaka aorty.

Leczenie nadciśnienia

Przy leczeniu nadciśnienia warto korzystać zarówno z metod farmakologicznych, jak i niefarmakologicznych. Na pewno należy prowadzić zdrowy tryb życia, przejść na dietę, zrezygnować z używek i wprowadzić do codziennego grafiku więcej ruchu. Jednak nie każdy jest w stanie wywrócić nagle swoje życie do góry nogami i zmienić przyzwyczajenia, a nawet jeśli mu się to uda, może to nie wystarczyć. Wtedy warto sięgnąć po zioła na nadciśnienie – preparaty wytworzone na bazie samych naturalnych składników. Charakteryzują się wysoką skutecznością działania, a jednocześnie są bezpieczne dla organizmu i wzbudzają zaufanie.