Przyczyny powstawania guzków w pachwinach

Przyczyny powstawania guzków w pachwinach

17 lipca 2022 0 przez Redakcja

Pachwiny, to zagłębienia łączące dolną część jamy brzusznej z kończyną dolną. Zlokalizowane są symetrycznie,  po obu stronach podbrzusza. Guzek w pachwinie, może być objawem wielu dolegliwości. Najczęściej przyczynami są miejscowe choroby skóry, przepuklina pachwinowa lub powiększone węzły chłonne. W każdym przypadku, gdy wyczujemy guzek w pachwinie, zmianę powinien skontrolować lekarz.

Powiększone węzły chłonne – co oznaczają?

Węzły chłonne, są częścią układu immunologicznego organizmu. Rozmieszczone są w różnych częściach ciała. Występują pojedynczo lub w większych skupiskach. Grupy węzłów chłonnych zlokalizowane są przede wszystkim podżuchwowo, przyusznie, na szyi,  w okolicy pach i pachwin. Na co dzień, węzły chłonne nie są wyczuwalne ani bolesne. Powiększone węzły chłonne w pachwinie przypominają guzek pod skórą. Ponadto, często stają się bolesne pod wpływem ucisku, co jest przyczyną bólu w pachwinie. Główną przyczyną powiększenia węzłów chłonnych jest infekcja. Zakażenie może być miejscowe lub ogólnoustrojowe. Przyczyną są wirusy (ospy, grypy), bakterie (salmonella, gruźlica, kiła), grzyby, pierwotniaki, pasożyty. Ponadto, powiększenie węzłów chłonnych pachwinowych towarzyszy chorobom autoimmunologicznym, takim jak toczeń rumieniowaty, reumatoidalne zapalenie stawów, sarkoidoza i inne.  Miękkie, bolesne, przesuwalne guzki w pachwinie, którym towarzyszą inne objawy przeziębienia lub choroby, to zazwyczaj powiększone węzły chłonny związane z infekcją. Niebolesne, nieprzesuwalne, zbite w pakiety, twarde guzy w pachwinie, są znacznie bardziej niebezpieczne i mogą wskazywać na chorobę nowotworową (np. chłoniaka, białaczka).

Przepuklina – co to jest oraz jak powstaje?

Przepuklina, jest wynikiem osłabienia powłok jamy ciała. Nacisk, wywołany zwiększonym ciśnieniem wewnątrz ciała (np. podczas wysiłku) może spowodować przemieszczenie narządów wewnętrznych do tzw. worka przepuklinowego. Przepuklina pachwinowa objawia się jako miękki guzek w pachwinie pod skórą. Początkowo zawartość przepukliny daje się odprowadzić do wnętrza jamy ciała – guzek znika. Pojawia się ból w lewej pachwinie lub w prawej pachwinie, w zależności od umiejscowienia przepukliny. Ból w pachwinie pojawia się przy znacznym wysiłku, podnoszeniu ciężarów, kaszlu, podczas wypróżniania się. W miarę postępu choroby, guzka nie daje się już odprowadzić do wnętrza ciała, a dolegliwości bólowe się nasilają. Przepuklina pachwinowa, to dość częste zjawisko. Rozpoznanie stawia lekarz, po szczegółowym badaniu fizykalnym. Ostateczną diagnozę stawia się zwykle po wykonaniu USG. Leczenie przepuklin, polega na operacji chirurgicznej. Groźnym zjawiskiem jest uwięźnięcie przepukliny, mogące doprowadzić do martwicy części jelita. Bolący guzek w pachwinie staje się twardy, a skóra nad nim zaczerwieniona i ciepła. Ponadto pojawiają się nudności, wymioty, niemożność oddania stolca, ból wzmaga się. Uwięźnięcie przepukliny, to poważny stan, wymagający natychmiastowej operacji.

Choroby skóry – od czego powstają?

Guzek w pachwinie może być wywołany przez choroby skóry. Często zgrubienie w pachwinie, to wyczuwalny tłuszczak, włókniak, czyli niezłośliwe nowotwory skóry, mające jedynie znaczenie kosmetyczne. Przyczyną bolesnych guzków w pachwinie może być również miejscowe zakażenie skóry. Ropnie mnogie, powstają w wyniku infekcji bakteryjnej (najczęściej wywołanej gronkowcem). Choroba początkowo obejmuje mieszek włosowy, czyli miejsce, w którym ze skóry wyrasta włos. Następnie proces zapalny obejmuje również gruczoły potowe i apokrynowe. Schorzenie dotyka osoby młode (w wieku 20-25 lat). Objawia się licznymi bolesnymi guzkami, wypełnionymi ropą. Lokalizują się one w okolicy pach, pachwin, odbytu, brodawek sutkowych, powiek. Ropne guzy mają tendencję do tworzenia przetok, ropni i pozostawianie trwałych blizn. Choroba jest często nazywana trądzikiem odwróconym. Liczne, drobne guzki w okolicy pachwin, mogą być wynikiem zakażenia mieszków włosowych. Często przyczyną jest podrażnienie skóry podczas depilacji miejsc intymnych. Pojawiające się wykwity skórne mają postać niewielkich (wielkości główki od szpilki) guzków (krostek) przebitych włosem, wypełnionych płynem surowiczym lub ropą. Zmiany powstają wokół mieszków włosowych.

Inne przyczyny

Guzek w pachwinie może być wynikiem urazu i wytworzenia krwiaka pod skórą. Uderzenie, naciągnięcie, naderwanie mięśni wywołuje ból w pachwinie i pojawienie się siniaka w tej okolicy. Często urazy tej okolicy dotyczą młodych, początkujących sportowców, np. gimnastyczek, piłkarzy, tancerzy.

Twardy guz w pachwinie, to niekiedy pozostałość po przebytym w przeszłości zabiegu operacyjnym. Cięcia chirurgiczne, pozostawiają blizny i zrosty, które później mogą przypominać guzek.