Przeziębienie – dlaczego trzeba reagować na pierwsze objawy?

Przeziębienie – dlaczego trzeba reagować na pierwsze objawy?

19 grudnia 2021 0 przez Redakcja

Przeziębienie wydaje się być infekcją banalną, ale zwalczanie niektórych jej objawów może nam sprawić naprawdę sporo trudności. Jeśli chcemy dość szybko i skutecznie rozprawić się z nękającym nas bólem gardła, katarem i bólem głowy, możemy sięgnąć po leki domowej receptury. Takie specyfiki można przygotować samodzielnie w domu i wykorzystywać również w celach profilaktycznych.

Kiedy poczujemy, że zaczyna nas brać choroba, nie czekajmy, aż katar czy drapanie w gardle ustąpią samoistnie. Tak się raczej nie stanie, a objawy mogą jedynie się pogłębić. Niezawodnym sposobem na przeziębienie jest gorąca kąpiel, zwłaszcza z dodatkiem olejku sosnowego lub eukaliptusowego. Po piętnastu minutach możemy otulić się kocem i założyć grube skarpety.

Po rozgrzewającej kąpieli najlepsza jest herbata z sokiem malinowym lub z czarnego bzu. Aby skutecznie rozprawić się z infekcją, można też sięgnąć po napój z gorącej wody, miodu, cytryny oraz imbiru. Można też wypić gorące mleko z czosnkiem, zwłaszcza, że czosnek to warzywo, które nie bez powodu określane jest mianem naturalnego antybiotyku. Takie działania powinny zahamować rozwój infekcji.

W trakcie przeziębienia jednym z najbardziej uciążliwych objawów wydaje się być katar i na ogół to tego symptomu chcemy pozbyć się najszybciej. Aby rozrzedzić wydzielinę, warto wypić gorącą herbatę z hibiskusa bądź sięgnąć po napar z rumianku. Podobny efekt powinniśmy uzyskać smarując maścią rumiankową skórę wokół nosa. Pamiętajmy, by chusteczki po wytarciu nosa zawsze wyrzucać – stanowią one bowiem siedlisko zarazków.

Jeśli szybko i skutecznie chcemy pozbyć się kataru i kaszlu, wówczas możemy też przygotować sobie leczniczą parówkę. Wystarczy dwie czubate łyżki cząbru zalać gorącą wodą, a następnie pochylić się nad naczyniem z płynem, a głowę przykryć ręcznikiem, aby para nam nie uciekała. Taki zabieg wspaniale oczyszcza drogi oddechowe ze śluzu, a na dodatek ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

Wyleczyć przeziębienie w jeden dzień mogą nam też pomóc skuteczne leki, które są do nabycia w aptekach bez recepty. Możemy sięgnąć po lekarstwa w saszetkach bądź zdecydować się na zakup tabletek. Takie specyfiki należy jednak dawkować zgodnie ze wskazówkami znajdującymi się w ulotce.

Wszystkie wyżej wymienione sposoby na przeziębienie mogą nam pomóc w szybszym pozbyciu się kataru, kaszlu, bólu gardła czy bólu głowy. Pamiętajmy jednak, że przeziębienie jest bardzo łatwo pomylić z grypą, a leczenie tej choroby powinno wyglądać nieco inaczej. Grypę wywołują wirusy, a na dodatek schorzenie to niewyleczone do końca może przyczynić się do groźnych powikłań.