Polska dla aktywnych: czym zachwyca Beskid Sądeckich?

Polska dla aktywnych: czym zachwyca Beskid Sądeckich?

3 sierpnia 2021 0 przez Redakcja

Ta grupa górska może się pochwalić wspaniałymi widokami, nie brak tu również atrakcji o przyrodniczym charakterze. Beskid Sądecki zachwyca, a wycieczki po jego terenie każdemu z nas mogą dostarczyć wielu niezapomnianych wrażeń. Co warto zobaczyć w tej części kraju?

Beskid Sądecki zachwyca licznymi ujęciami wód mineralnych, pięknymi kompleksami leśnymi oraz krajobrazem, w którym bardzo ważną rolę odgrywają doliny tak ważnych rzek, jak Dunajec oraz Poprad. Ta górska kraina przyciąga łemkowskimi wsiami oraz znanymi uzdrowiskami, w gronie których na szczególne wyróżnienie zasłużyły sobie takie kurorty, jak Krynica, Muszyna oraz Piwniczna. Kraina ta jest jednocześnie rajem dla miłośników historii, szczególnie w chwili, gdy w programie wycieczki po ziemi sądeckiej znajdzie się wizyta na terenie Starego i Nowego Sącza.
A co z tymi, którzy stawiają na aktywny wypoczynek?
Dla nich Beskid Sądecki to dla malownicze pasma górskie, w rejonie których można urządzić wyjątkowe wycieczki. Zachwyca i Pasmo Radziejowej – najwyższej góry na terenie Beskidu Sądeckiego, czaruje grupa Jaworzyny Krynickiej. Pięknie prezentują się też Góry Leluchowskie, których specyfiką jest położenie na granicy między Polską a Słowacją. Pasmo Jaworzyny Krynickiej od grupy Radziejowej oddziela dolina Popradu – niezwykle malownicza i pełna atrakcji. Sam przełom Popradu uchodzi za jedną z najważniejszych atrakcji w tej części kraju, jest tez jedną z ważniejszych ciekawostek geologicznych w polskich górach. Na czym polega wyjątkowość tego przełomu? Bo Poprad tu zawraca w stronę Karpat, przez co często bywa określany mianem „rzeki, która płynie do góry”. Te piękne tereny można odkrywać w trakcie pieszej lub rowerowej wycieczki. Warto też pamiętać, że Beskid Sądecki jest grupą górską atrakcyjną i dla miłośników sportów zimowych. Decydują o tym takie atrakcje, jak trasy biegowe oraz wyciągi narciarskie, które mogą nas oczarować dobrze utrzymanymi trasami zjazdowymi.
Dolina Popradu jest też ciekawostką dla miłośników historii, co wynika z faktu, iż w średniowieczu prowadził przez nią słynny Szlak Węgierski. Strzegły go obronne zamki, po których do dziś pozostało sporo pamiątek. Gdzie ich szukać? Z ruinami średniowiecznych strażnic spotkać się można m. in. w Rytrze oraz w Muszynie, ważnym obiektem będą też ruiny zamku w Nowym Sączu.

Górskie wycieczki, spacery po dolinach oraz zwiedzanie zabytków, których nie brak w beskidzkich miejscowościach – oto atrakcje, dzięki którym wypoczynek na terenie Beskidu Sądeckiego każdemu z nas dostarczy wielu pozytywnych emocji. To każdy miło spędzi urlop, a przede wszystkim nacieszy się wypoczynkiem w wyjątkowym otoczeniu.