Operacyjne leczenie zaćmy – przebieg zabiegu oraz rekonwalestencja
25 listopada 2021Narząd wzroku jest jednym z najważniejszych, niestety nawet u dzieci może dojść do jego uszkodzenia. Często dzieci chorują na zaćmę, nieleczona może prowadzić do zeza, zaniku gałki ocznej, a także niedowidzenia. Warto więc zaraz po diagnozie jak najszybciej zapissać się na leczenie zaćmy.
Objawy zaćma wrodzonej
Pomimo wielu lat badań nie wiadomo, co jest przyczyną jaskry wrodzonej. Sądzi się, że odpowiada za jej rozwój branie lekarstw w pierwszym trymestrze ciąży, jak i stan zapalny, czy też różyczka, choć żadna z tych hipotez nie została potwierdzona. Mimo wszystko są sytuacje, że dziecko już po kilku tygodniach od urodzenia diagnozowane jest, jako chore na zaćmę. Choć zdarzają się sytuacje, że dopiero po kilku miesiącach, a nawet latach problem zostaje zauważony przez rodziców, bądź pedagogów.
Warto jednak wiedzieć, że są pewne symptomy, które mogą świadczyć o tej chorobie. Otóż niemowlak dotyka swoich oczu i zaczyna je uciskać. Warto także zwracać uwagę, czy dziecko wodzi wzrokiem za zabawkami, czy też innymi przedmiotami, gdyż chore maluchy tego nie robią. Jednak do teraz zdarzają się sytuacje, że do zdiagnozowania problemu dochodzi dopiero, gdy pojawia się biała źrenica.
Operacja zaćmy – co warto wiedzieć?
Warto wiedzieć, że czym szybciej zdiagnozowana zaćma, tym można uzyskać lepszy efekt i uratować wzrok. Zbyt późna diagnoza, niestety, prowadzi do widzenia, jak przez zamgloną szybę, czy też nieostrego widzenia, dodatkowo towarzyszy temu zez. Zatem dziecko jak najszybciej powinno zostać zoperowane, ponieważ to operacja jest jedyną możliwością uratowania wzroku, wszelkiego rodzaju farmakologia nie ma w tym przypadku specjalnego znaczenia. Operacja zaćmy NFZ jest oczywiście darmowa i rodzice nie ponoszą z tego tytułu żadnych kosztów. Może być wykonana nawet u dzieci kilkutygodniowych.
Operacja zaćmy NFZ może dotyczyć zarówno jednego oka, jak i obu. Przypomina ona zabieg, jaki przeprowadzany jest u osób dorosłych.
Operacje jest laserowa, podczas korekty wzroku wszczepia się soczewkę wewnątrzgałkową, a usuwa zmętnioną, jednak zdarzają się sytuacje, że może dość do powikłań, przez co konieczne są ponowne operacje. Jednak ważna jest jedna zasada, otóż zaraz po diagnozie dziecko powinno być szybko operowane, gdyż to w dużej mierze przekłada się na efekty leczenia, jednak zdarzają się sytuacje, że czas oczekiwania wynosi nawet 3 miesiące. U bardzo małych dzieci stosuje się jeszcze jedną metodę polegającą na zastosowaniu soczewek gazoprzepuszczalnych, a dopiero później operuje się małego pacjenta.
Rehabilitacja ma znaczenie
Operacja zaćmy NFZ jest najważniejsza, jednak po niej również konieczne jest przeprowadzenie rehabilitacji. Dzięki niej można uzyskać najlepsze efekty i zapewnić dziecko prawidłowy rozwój wzroku. Otóż powinno zasłaniać się zdrowe oko, aby dziecko wyćwiczyło ostrość wzroku. Ważne są także inne ćwiczenia, które rodzić może przeprowadzać w domu. Dopiero potem przechodzi się do leczenia zeza, czy też oczopląsu.