Niepłodność – najczęstsze przyczyny niepłodności u par
23 września 2020Kiedy kobieta i mężczyzna pragnie założyć rodzinę, myśli również o przyszłym potomstwie. Planuje przyszłość już nie tylko dla siebie, ale i dla swoich dzieci. Niestety zdarza się, iż napotykają na problemy z poczęciem dziecka. Problem dotyka coraz więcej par. Już nawet Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała niepłodność za chorobę społeczną.
Zgodnie z wykonanymi badaniami, już nawet co dziesiąta para na świecie ma problemy z poczęciem dziecka. W samej Polsce mówi się o około 1,2 miliona par, których ten problem dotyczy.
Niepłodność pary określa się, jako niemożliwość poczęcia potomka po roku systematycznych starań, przy czym żadne z partnerów nie stosuje w tym czasie środków antykoncepcyjnych.
Przyczyny niepłodności – niepłodność kobiety
Do najczęstszych przyczyn występowania niepłodności, zaliczamy:
1. Bolesne miesiączkowanie lub ból w trakcie współżycia. Ból w obu przypadkach może świadczyć o stanie zapalnym w miednicy, ewentualnie o endometriozie. Źródłem tych stanów mogą być zarówno zakażenia bakteryjne, jak i wirusowe. Infekcje mogą wystąpić w obszarze narządów rodnych, ale również w ich okolicy, na przykład w jelitach. Infekcja może doprowadzić do utworzenia się zmian, które mogą w znaczny sposób utrudnić lub wręcz uniemożliwić kobiecie zajście w ciążę.
2. Nieregularne cykle miesiączkowe. Nieregularność cyklu ma bardzo duży wpływ na zajście w ciążę. Jego powodem może być zaburzona gospodarka hormonalna. A efektem jest zaburzenie procesu owulacji. Może to wynikać z choroby tarczycy, zaburzeń fazy lutealnej lub też zespołu policystycznych jajników (PCO).
3. Przebyte operacje w obrębie jamy brzusznej. Niektóre operacje mogą spowodować niedrożność jajników.
4. Endometrioza. Jest to choroba hormonalno – immunologiczna, która może wystąpić zarówno u młodych dziewczynek, jak i u kobiet w wieku rozrodczym. Choroba polega na rozroście błony śluzowej jamy macicy i obecność jej w jamie brzusznej. Efektem jest zaburzenie procesu jajeczkowania, zapłodnienia, a w dalszej konsekwencji problem z zagnieżdżeniem się zarodka w macicy.
5. Nieprawidłowości w budowie anatomicznej kobiety. Do nieprawidłowości anatomicznych zalicza się między innymi niedorozwój macicy, czy tyłozgięcie macicy.
6. Nieodpowiednia masa ciała. Problem może dotyczyć kobiet zarówno o zbyt dużej masie ciała, jak i tych ze zbyt niską masą.
7. Nawracające stany zapalne w obrębie narządów moczowych i rodnych w tym choroby weneryczne. Często powtarzające się i niewłaściwie leczone infekcje, mogą doprowadzić do powstania zrostów, które to właśnie powodują niedrożność jajowodów.
8. Choroby metaboliczne u kobiety, takie jak cukrzyca.
9. Wiek kobiety.
10. Niewydolność jajników związana z wiekiem kobiety lub uwarunkowaniami genetycznymi.
11. Zespół Turnera. Jest to zaburzenie genetyczne, polegające na tym, że u kobiety występuje jeden chromosom X, zamiast dwóch.
12. Terapia sterydami.
13. Choroby nowotworowe.
14. Mięśniaki w macicy.
15. Tak zwana „wrogość” szyjkowego śluzu, której efektem jest niszczenie nasienia.
16. Stres, depresja.
17. Hyperprolaktynemia. Jest to nadmiernie podwyższony poziom prolaktyny, który zaburza odpowiednie działanie hormonów, które są odpowiedzialne między innymi za cykl menstruacyjny. Do typowych objawów tej choroby należą nieregularne cykle miesiączkowe, bóle podbrzusza, plamienia, nudności oraz zaburzenia w widzeniu.
Powyższe stanowią przyczyny po stronie kobiety.
Przyczyny niepłodności – niepłodność mężczyzny
Pamiętajmy jednak, że problemy mogą wystąpić również po stronie mężczyzny. Mała ilość plemników i ograniczona ich ruchliwość, to najczęstsze powody. Inne, to niewielka objętość ejakulatu, czy nieprawidłowa budowa plemników. Źródła tych nieprawidłowości znajdują się zazwyczaj w historii medycznej pacjenta. Na przykład mężczyzna po przejściu terapii onkologicznej, może mieć niewłaściwe wyniki. Do innych przyczyn zaliczyć można:
1. Choroby wieku dziecięcego, takie jak świnka.
2. Przebyte operacje, zabiegi na jądrach, czy pęcherzu moczowym.
3. Praca w pomieszczeniu z wysoką temperaturą.
4. Przebywanie przy substancjach toksycznych.
5. Stres.
6. Palenie tytoniu.
7. Terapia niektórymi lekami.