Najczęstsze kontuzje u rowerzystów
19 stycznia 2022Jazda na rowerze bardzo dobrze wpływa na zdrowie fizyczne. Aktywny wypoczynek na dwóch kółkach, w dodatku na świeżym powietrzu pozytywnie wpływa na sprawność mięśni i stawów, dodatkowo poprawia krążenie i wzmacnia dotlenienie mózgu. Jak każdy sport, jazda na rowerze niesie także ryzyko kontuzji.
Jeśli wybierasz się na wycieczkę rowerową lub zaczynasz sezon kolarski, pamiętaj, aby dobrze się przygotować zanim wsiądziesz na rower.
Odpowiedni trening i adekwatna rozgrzewka pozwolą uniknąć wielu kontuzji przeciążeniowych, ograniczą rozmiar kontuzji przy wypadkach i sprawią, że będziesz mógł w pełni cieszyć się jazdą.
Najczęstsze kontuzje rowerzystów:
Na urazy najbardziej narażona jest dolna część ciała rowerzysty, czyli ta najbardziej eksploatowana. Do najczęstszych urazów kolarskich zalicza się kontuzje pasma biodrowo-piszczelowego, zaczynającego się od miednicy, a ciągnącego aż do piszczeli. Ból występuje na początku w kolanie i jest zazwyczaj wynikiem przeciążenia stawów i mięśni nóg. Bardzo często przeciążone zostają również kolana: choroby i urazy rzepki, urazy chrząstki w stawie rzepkowo-udowym, zapalenie stawu kolanowego, naderwanie ścięgien, czy przeciążenie więzadeł. W wyniku upadków i kraks częste są złamania kości oraz zwichnięcia i skręcenia stawów.
Ze względu na specyficzną pozycję podczas jazdy na rowerze, na kontuzje narażony jest także kręgosłup. Nieustanne zgięcie pleców i trzymanie głowy w górze może prowadzić do uszkodzeń części szyjnej i lędźwiowej kręgosłupa. Dodatkowo odcinek lędźwiowy jest w takiej pozycji nieustannie wystawiony na działanie warunków atmosferycznych, co może przyczynić się do jego większej wrażliwości na urazy.
Przeciążenie nadgarstków również jest często spotykane u rowerzystów, szczególnie u tych, którzy umiłowali sobie jazdę bo nierównym, wyboistym terenie.