Nadżerki – dlaczego tak ważne jest ich szybkie leczenie?

Nadżerki – dlaczego tak ważne jest ich szybkie leczenie?

17 stycznia 2022 0 przez Redakcja

Jedną z niebezpiecznych dolegliwości, na które narażonych jest większość kobiet, jest nadżerka szyjki macicy. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że jest to choroba, która bardzo często rozwija się bez żadnych objawów, dlatego jedynym skutecznym sposobem na wykrycie nadżerki są systematyczne wizyty u ginekologa i poddawanie się badaniu.

W przypadku wykrycia problemu jakim jest nadżerka leczenie jest zawsze koniecznością. Wynika to z tego, że nieleczona zmiana szyjki macicy bardzo często staje się przyczyną rozwoju nowotworu. Podobnie jak nadżerka nowotwór bardzo często nie daje żadnych wyraźnych objawów. Do symptomów, które powinny budzić niepokój, należą między innymi upławy, ból w podbrzuszu, ból w czasie stosunku oraz krwawienia w środku cyklu. Są to objawy, które powinny zawsze stać się przyczyną wizyty u ginekologa. W przypadku wykrycia nadżerki koniecznym krokiem jest również przeprowadzenie cytologii. Jest to jedyne badanie, które daje możliwość sprawdzenia, czy w szyjce macicy nie znajdują się komórki nowotworowe.

Systematyczne przeprowadzanie tego badania jest więc jednym z najważniejszych elementów odpowiedniej profilaktyki. Kolejnym krokiem jest również wybór odpowiedniej metody leczenia nadżerki, których jest kilka. Podjęcie przez lekarza decyzji w tej kwestii uzależnione jest od kilu czynników, między innymi skali zmian. W przypadku niedużej nadżerki u młodej kobiety, która wcześniej nie rodziła najlepszym rozwiązaniem może okazać się leczenie farmakologiczne. W innych przypadkach skutecznymi metodami jest na przykład tak zwane wypalanie czy też zamrażanie z wykorzystaniem ciekłego azotu. Są to skuteczne metody leczenia, które zazwyczaj pozwalają na szybkie usunięcie nadżerki.

Ponieważ często nadżerka nie daje żadnych objawów, należy pamiętać o systematycznemu poddawaniu się badaniu ginekologicznemu. Dzięki temu można podjąć leczenie w odpowiednio wczesnym stadium choroby i zapobiec niebezpiecznym powikłaniom, między innymi rozwojowi choroby nowotworowej.