Na co pomaga drenaż limfatyczny nóg?

Na co pomaga drenaż limfatyczny nóg?

27 października 2023 0 przez Redakcja

Gorące lato już za pasem, a okres ten sprzyja nieprzyjemnym opuchliznom i obrzękom, jakie pojawić się mogą na naszych nogach. Wiedzą o tym doskonale sportowcy, ale niestety tego rodzaju problemy mogą dotknąć literalnie każdego. Rozwiązaniem może okazać się drenaż limfatyczny nóg.

Dlaczego nogi cierpią w czasie upału?

Okres upałów wiązać się może z wzrastaniem ciśnienia w limfatycznych naczyniach krwionośnych nóg, a stąd już prosta droga do przesiąkania płynów do tkanek poprzez ścianki naczyniowe. Dochodzi wówczas do swoistej destrukcji mikrokrążenia w kończynach dolnych, cierpi cały układ żylny. Jeśli do tego dołożymy jeszcze duży wysiłek mięśni podczas upalnego dnia i w pełnym słońcu, możemy stać sią ofiarą obrzęków i opuchlizny.

Każdy chyba kiedyś odczuł, że pod koniec długiego, letniego spaceru, jego nogi wydawały się niezwykle ciężkie – jakby ważyły przysłowiową tonę. Podobnie jest zresztą jeśli spędzamy zbyt długi czas w pozycji siedzącej przed komputerem. Zastawki żylne w nogach płatają nam wtedy psikusa i kończyny nagle puchną. Czasami rozwiązaniem są skarpety uciskowe, ale co jeśli nie pomagają? Wtedy warto rozważyć zabieg drenażu limfatycznego nóg.     

Drenaż limfatyczny nóg – co to takiego?

To ręczna technika masażu, która stymuluje krążenie płynu limfatycznego i pomaga wypłukiwać toksyny z organizmu. Drenaż limfatyczny nóg wykonywany jest na suchej skórze, nie nakłada się wcześniej na masowane miejsca żadnego oleju ani kremu. Leżymy po prostu na stole zabiegowym do masażu, podczas gdy terapeuta masuje delikatnymi ruchami newralgiczne okolice, stosując różne poziomy nacisku. Opuszkami palców pobudza się w ten sposób płyn limfatyczny, aby przepływał swobodnie w kierunku węzłów chłonnych.

Pojedyncza sesja drenażu limfatycznego trwa zazwyczaj od jednej do półtora godziny. Aby jednak uzyskać jak najlepsze wyniki, należy odbyć co najmniej pięć sesji takiego masażu, z przerwami co dwa tygodnie. Regularnie wykonywany drenaż sprawia, że po każdej sesji czujemy się po prostu lżejsi. 

Profity jakie daje drenaż limfatyczny nóg

Uczucie lekkości to miła odmiana po „ciężkich nogach” z jakimi do tej pory mieliśmy do czynienia. Ale to nie wszystkie zalety drenażu! Stwierdzone jest jego działanie detoksykujące, odtruwany jest w zasadzie cały organizm. Regularne sesje mogą pomóc zredukować cellulit, zapobiegać zatrzymywaniu wody w tkankach kończyn, poprawiać koloryt skóry i wymiernie złagodzić przekrwienie w opuchniętych nogach.

Masaż ten jest szczególnie polecany osobom cierpiącym na obrzęki limfatyczne, pomaga też w przypadku obrzęków pooperacyjnych – usuwany jest bowiem nadmiar płynu limfatycznego. Najlepiej jeśli wykonuje go profesjonalista, ale nic nie stoi na przeszkodzie by nauczyć się tych kilku leczniczych ruchów samemu…