Miażdżyca tętnic kończyn dolnych: przyczyny, objawy i leczenie

Miażdżyca tętnic kończyn dolnych: przyczyny, objawy i leczenie

18 czerwca 2021 0 przez Redakcja

Miażdżyca tętnic kończyn dolnych to poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Kto jest w szczególności narażony na rozwój takiej choroby? Dlaczego nie można jej ignorować? Oto najważniejsze wiadomości na temat miażdżycy tętnic kończyn dolnych, z którymi warto się zapoznać.

Dlaczego miażdżyca jest tak niebezpieczna?
Miażdżyca to przypadłość, której nie można ignorować. Dlaczego? Bo to właśnie ona okazuje się jedną z najczęstszych przyczyn takich chorób, jak zawał serca czy udar mózgu. W przypadku tętnic, miażdżyca może doprowadzić do martwicy kończyn, warto zatem w porę podjąć te kroki, które przed takim problemem mogą nas ochronić. Co można zrobić?

Skąd biorą się problemy z miażdżycą?
Zmiany miażdżycowe mogą dopaść każdego z nas, przy czym na problem ten najmocniej są narażone te osoby, które prowadzą niezbyt zdrowy styl życia. Brak ruchu, nieodpowiednia dieta – oto czynniki, które mogą doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. Na pojawienie się miażdżycy tętnic kończyn dolnych wpływać mogą też problemy z ciśnieniem oraz takie choroby, jak cukrzyca lub choroba wieńcowa.

Jak w porę wykryć miażdżycę tętnic kończyn dolnych?
W przypadku zmian miażdżycowych, do których dochodzi w tętnicach kończyn dolnych, bardzo ważną sprawą jest szybkie rozpoznanie problemu. Jakie objawy są tu najbardziej charakterystyczne? Kulenie, drętwienie oraz inne zaburzenia czucia w kończynach dolnych – oto pierwsze symptomy, które powinny wzbudzić nasze zaniepokojenie. Inne, bardzo niepokojące objawy, to bóle, które pojawiają się w czasie chodzenia, oraz uczucie zimna w kończynach, które pojawia się nawet wtedy, gdy przebywamy w ciepłym pomieszczeniu. Im wcześniej skonsultujemy takie problemy z lekarzem, tym lepiej dla nas. Jakie kroki można podjąć? Podstawa to wykonanie takich badań, jak: badanie USG, tomografia komputerowa tętnic oraz rezonans magnetyczny tętnic. Wyniki tych badań są dla lekarza cenną wskazówką przy wyborze najlepszej w danym przypadku metody leczenia.

Miażdżyca tętnic kończyn dolnych kontra współczesna medycyna
Jakie leczenie można zastosować w przypadku miażdżycy tętnic kończyn dolnych? Możliwości jest sporo. Wiadomo, że w wielu przypadkach wystarczającym rozwiązaniem okazuje się leczenie farmakologiczne, polegające przede wszystkim na przyjmowaniu leków przeciwpłytkowych oraz tych lekarstw, dzięki którym można poprawić ukrwienie kończyn. W nieco poważniejszych przypadkach wykonywane są takie zabiegi, jak angioplastyka balonowa lub implantacja stentów. Są i tacy pacjenci, w przypadku których niezbędne staje się leczenie chirurgiczne, polegające na udrożnieniu tętnicy i usunięciu z niej blaszek miażdżycowych.