Metody walki z depresją jakie warto stosować

Metody walki z depresją jakie warto stosować

4 stycznia 2022 0 przez Redakcja

Oprócz klasycznych, znanych metod istnieją także niekonwencjonalne metody walki z depresją. Czym są i jak je stosować?

Przypadki depresji odnotowywano już w starożytności, ale prawdziwa epidemia tej choroby przyszła do nas w czasach współczesnych. Zwykle dotyka więcej kobiet, niż mężczyzn, a jej objawy często są bagatelizowane. Jest poważną chorobą, mogącą nawet zagrażać życiu. Istnieje jednak wiele metod walki, nie tylko tych konwencjonalnych.

Istnieje wiele czynników odpowiedzialnych za depresję. Z jednej strony mogą być to zaburzenia w produkcji hormonów odpowiedzialnych za uczucie szczęścia, czyli dopaminy i serotoniny, z drugiej zaś podłoże czysto psychologiczne – samotność, traumatyczne przeżycia, kłopoty w pracy.

Jedną z odpowiedzi na pytanie: “Jak zwyciężyć depresję?” jest po prostu… zwiększenie aktywności fizycznej. Wysiłek zwiększa poziom tzw. hormonów szczęścia, a dodatkowo wycisza umysł. Wybór aktywności wiąże się z samopoczuciem – jeśli buzuje w nas złość i agresja, warto pobiegać, czy uprawiać kickboxing. Jeśli jednak potrzebujemy się wyciszyć i odprężyć, idealna będzie joga. Każdy rodzaj wysiłku fizycznego pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Najskuteczniejsze metody w walce z depresją to niekoniecznie metody klasyczne, takie jak farmakologia czy elektrowstrzasy. Świetnie sprawdzają się równiez niekonwencjonalne metody walki z depresją. Jedną z nich jest metoda poznawczo-behawioralna.

Terapia poznawczo-behawioralna w walce z depresją może być odpowiedzią na pytania wielu osób chorych. Zaleca się ją pacjentom z depresją o nasilenu lekkim lub umiarkowanym. W przypadku cięższej depresji stosuje się ją w połączeniu z lekami antydepresyjnymi. Kombinacja tych dwóch metod jest o wiele bardziej skuteczna, niż każda osobno. W przypadku chęci pacjenta tylko do leczenia psychologicznego, również zaleca się terapię poznawczo-behawioralną.

Istnieje wiele metod walki z depresją. Osoby chore mogą znaleźć anonimową pomoc w walce z depresją lub udać się do specjalisty. Należy pamiętać, aby nie lekceważyć żadnych jej objawów.