Lepiej zapobiegać niż leczyć, czyli kilka słów o przeziębieniach

Lepiej zapobiegać niż leczyć, czyli kilka słów o przeziębieniach

19 maja 2022 0 przez Redakcja

Żyjemy w świecie, w którym ogromną wagę przywiązujemy do higieny i naszego zdrowia. Jesteśmy przy tym zwolennikami wielu wszelkiego rodzaju diet. Jadamy wiele witamin. Wszystko to w trosce nie tylko o nasze dobre samopoczucie, ale i o pracę. Boimy się chorować, bo nie jest to mile widziane przez pracodawców. A że XXI wiek stoi pod znakiem kariery zawodowej, to i robimy wszystko, by uniknąć ewentualnych dolegliwości.

Samo zapobieganie jednak nie jest takie proste zwłaszcza w okresach zimowych. Przecież jeżdżenie komunikacją miejską (tramwaje i autobusy) wiąże się z nieustannymi przeciągani – zmiana temperatur wynikająca z cochwilowego zamykania i otwierania drzwi nie jest dla naszego zdrowia dobrym prognostykiem. Przy tym zimą nie da się uniknąć kontaktu z osobami chorymi, przeziębionymi, którzy mogą nas zarazić byle kichnięciem.Nie mniej jest kilka ciekawych metod, które mogą pomóc nam uchronić się przed chorobą. Oczywiście w grę wchodzą leki ogólnodostępne, które bez recepty można kupić w pierwszej lepszej aptece. To różnego rodzaju pastylko do ssania, które zawierają związki skutecznie hamujące infekcje w początkowym stadium rozwoju.

Na pewno są w stanie zlikwidować suchość w gardle i niewielkie drapanie wynikające z delikatnego przeziębienia.Na katar jest wiele lekarstw. Zapchany nos to jedna z najbardziej znienawidzonych dolegliwości. Podobno czy leczony, czy nieleczony męczy nas przez tydzień. To nieprawda – katar można skutecznie wyleczyć w ciągu dwóch, trzech dni. Leki? Takich na katar jest wiele. Jedne bardziej – inne mniej skuteczne. Są w różnych postaciach – jedne jako tabletki i pigułki, inne to wszelkiego rodzaju krople i inne płyny, są też lekarstwa w aerozolu oraz sztyfty zapachowe. Sposób leczenia możemy sobie wybrać sami, to kwestia naszych indywidualnych przekonań do danego medykamentu.Miłośnicy naturalnych form leczenie uważają, ze najlepsze leki to po prostu zdrowe żywienie. Jadajmy duże ilości warzyw i owoców, te bowiem dostarczają nam niezbędnych witamin, na bazie których buduje się nasz układ odpornościowy.
Oczywiście można warzywa i owoce zastępować witaminami kupionymi w aptece, ale to nigdy nie będzie naturalnym sposobem dostarczania wartościowych mikroelementów do organizmu. Do tego wszystkiego dochodzi też magia samego czosnku. Jadajmy go w różnych postaciach. Zarówno w sosach, zupach. Możemy go dodawać do pieczonych mięs, a nawet kanapek.Jeśli mowa o samych warzywach i czosnku to pamiętajmy, by kupować takie produkty u rolników hołdujących naturalnym uprawom. Te owoce i warzywa, które nawożone są dużymi ilościami nawozów są mało zdrowie i apetyczne.

Jak widać, sposobów na leczenie jest zaiste wiele. Nie zawsze leki stosowane przy kuracjach muszą być antybiotykami mającymi wiele skutków ubocznych. Jeśli takich lekarstw używać nie musimy, to ich po prostu nie stosujmy. Niech nasze leczenie opiera się na medykamentach i lekach stosunkowo łagodnych, takich, które nie będą wymagały łykania leków osłonowych, tak zwanych probiotyków.