Kto na ogół jest narażony na cukrzyce?

Kto na ogół jest narażony na cukrzyce?

9 września 2021 0 przez Redakcja

Cukrzyca cechuje się podwyższonym stanem glukozy we krwi, jaki jest skutkiem niewłaściwego działania albo produkcji insuliny, emitowanej przez trzustkę. Da się wyróżnić dwa rodzaje tej choroby, na przykład cukrzyca typu 2 , jaka występuje przeważnie, a jej przyczyną bywa uwarunkowane genetycznie zakłócenia emitowania i/ lub działania insuliny, bądź otyłość. Na czynnik genetyczny owszem nie mamy wpływu, ale zdołamy wyeliminować niebezpieczeństwo wystąpienia tej choroby z przyczyn cywilizacyjnych.
Jej rozwój przebiega powoli.

W pierwszej chwili są to zakłócenia dotyczące insuliny, która bywa wytwarzana przez trzustkę, ale jej wydzielanie nie bywa prawidłowe, mimo to badanie krwi dowiedzie glikemię w normie. W przypadku otyłości, jaka powoduje insulinooporność, trzustka po paru, czy po kilkunastu latach nadmiernej fabrykacji insuliny, wyczerpuje się i minimalizuje liczbę jej produkcji. Choroba ta bywa dziedziczna, przedtem nazywana była cukrzyca starcza, ponieważ zapadały na nią osoby głównie w podeszłym wieku. W ostatnich latach, wiek zachorowalności znacznie się zniżył. Przyczyną takiego staje się drastyczny wzrost otyłości wśród młodych osób. Symptomy cukrzycy to ogromne pragnienie, częste zwracanie moczu, osłabienie, infekcje systemu moczowego.

Gdy natomiast choroba się w wyższym stopniu rozwija i w układzie będzie już brakowało insuliny, nastąpi naturalne wyszczuplenie. Ogromnie znacząca przy tej chorobie jest dieta, jaka, jeżeli jest dobrze stosowana, umożliwia prawidłowo działać. Trochę inna jest cukrzyca typu 1. Choroba ta dotyczy zazwyczaj dzieci oraz młodzież, a początek zachorowania przypada przeważnie między dziesiątym a czternastym rokiem życia i jest spowodowana unicestwieniem przez przeciwciała komórek beta trzustki, odpowiedzialnych za produkcję insuliny. Przyczyna powstawania tych destrukcyjnych, a tworzonych przez swój organizm, autoprzeciwciał, nie została do tej pory wyjaśniona. Cukrzyca takiego typu nie jest dziedziczna, ale ludzie zapadające na nią, posiadają predyspozycje genetyczne do chorób autoagresji.