Koszty ekonomiczne nieszczepienia całej populacji świata

Koszty ekonomiczne nieszczepienia całej populacji świata

18 sierpnia 2021 0 przez Redakcja

Stworzenie i wprowadzenie na rynek szczepionki, która ma powstrzymać rozprzestrzenianie się globalnej pandemii nie jest tanie. Miliardy dolarów wydano na opracowanie leków i wprowadzenie programu, dzięki któremu leki te trafią w ręce ludzi.
Ale w wyniku nierównomiernej dystrybucji szczepionek w biedniejszych krajach, które pozostają daleko w tyle za bogatszymi, pojawia się problem związany z kosztami nieszczepienia całej populacji świata.
Eksperci starają się ustalić, jakie mogą być skutki ekonomiczne nierównomiernej dystrybucji szczepionek w globalnym aspekcie gospodarki.
Aby to zrobić, przeanalizowano 35 branż, takich jak usługi i produkcja w 65 krajach i sprawdzono, jak one wszystkie były powiązane gospodarczo w 2019 roku przed wybuchem pandemii. Na przykład sektor budowlany w Stanach Zjednoczonych opiera się na stali importowanej z Brazylii, a amerykańscy producenci samochodów potrzebują szkła i opon pochodzących z krajów azjatyckich, itd.
Następnie wykorzystano dane o infekcjach COVID-19 każdego kraju, aby pokazać, w jaki sposób kryzys związany z koronawirusem zakłócił światowy handel, ograniczając wysyłki stali, szkła i innych towarów eksportowanych do innych krajów. Im bardziej dany sektor opierał się na ludziach pracujących w bliskim sąsiedztwie przy produkcji towarów, tym większe wystąpiły zakłócenia spowodowane wyższymi infekcjami.
Następnie eksperci stworzyli model, który określał, w jaki sposób szczepienia mogłyby pomóc w zmniejszeniu kosztów ekonomicznych, ponieważ zdrowa i odporna siła robocza jest w stanie zwiększyć produkcję.
Wyniki analiz pokazały, że jeśli bogatsze kraje będą w pełni zaszczepione do połowy tego roku, do czego dąży wiele krajów, a krajom rozwijającym się uda się zaszczepić tylko połowę populacji, globalne straty ekonomiczne wyniosą około 4 bilionów dolarów.
Oszacowano, że globalny koszt ekonomiczny nieszczepienia wszystkich obywateli w krajach rozwijających się wyniesie około 9 bilionów dolarów. Trwają prace nad zwiększeniem zasięgu szczepionek w krajach rozwijających się, ale mimo to jest prawdopodobne, że biedniejsze narody nadal będą pozostawać w tyle pod względem liczby zaszczepionych osób.
Niezależnie od wysokości kosztów, Stany Zjednoczone, Kanada, Europa i Japonia wzięłyby na swoje barki prawie połowę ciężaru długotrwałych zakłóceń w handlu światowym, nawet gdyby udało im się zaszczepić całą swoją populację.
Wyniki badań dowodzą, że w bezpośrednim interesie ekonomicznym krajów bogatych leży zapewnienie, by kraje biedne również były w pełni zaszczepione.
Powszechne szczepienia w bogatszych krajach z pewnością pomogą rodzimym firmom, takim jak restauracje, siłownie i inne usługi, ale takie branże jak motoryzacyjna, budowlana i detaliczna, które są uzależnione od krajów zewnętrznych w zakresie materiałów, części i dostaw, będą nadal cierpieć, jeśli szczepionki nie będą dostępne na całym świecie.
Żadna gospodarka nie jest samotną wyspą, a pełne ożywienie gospodarcze na świecie nastąpi dopiero wtedy, gdy każda z gospodarek przezwycięży pandemię.