Kochana i niszczona wątroba

Kochana i niszczona wątroba

18 czerwca 2021 0 przez Redakcja

Jest bardzo potrzebnym organem w ciele człowieka. Jednak zdecydowana większość populacji świata o nią nie dba. Niszczy ją poprzez niezdrową dietę, jak i używki. Wątrobie, bo o niej mowa nie służy tłuste jedzenie, smażone potrawy, oraz alkohol.
Wątroba, to pracowity narząd, gdyż pełni funkcję:
– dotoksykacyjną
– metaboliczną
– magazynującą
– zapasową.
Każdego dnia narząd ten podlega stałej ekspozycji na czynniki uszkadzające. Do naczęstszych przyczyn uszkodzenia wątroby należy:
– alkohol
– niewłaściwa dieta
– wirusowe zapalenie wątroby
– zatrucie pestycydami
– niektóre leki
– hormonoterapia
– zastój żółci.
W przypadku chorej wątroby wskazana jest natychmiastowa zmiana nawyków żywieniowych. Dieta wątrobowa, to dieta lekkostrawna. Bogata w białko i węglowodany, a uboga w tłuszcze zwierzęce. Gdyż spożywanie tłustych pokarmów, jak i przetworzonej żywności osłabia wątrobę i stopniowo ją niszczy.
Uszkodzenie wątroby objawia się:
– zapaleniem wątroby
– stłuszczeniem wątroby
– zwłóknieniem wątroby
– marskością wątroby
– rozrostem nowotworowym wątroby.
Czy wątroba boli ?
Sama wątroba nie boli podobnie, jak na przykład płuca. I dlatego jej uszkodzenie przez długi czas przebiega bezobjawowo. Co jest niedobre, ponieważ schorzenie objawia się zbyt późno, gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium. I wówczas choroba jest trudna do opanowania. Wątroba nie boli, ponieważ nie osiada nerwów. Jednak odczuwalny jest ból wątroby, gdyż torebka otaczająca wątrobę posiada sieć nerwów i daje dolegliwości bólowe. Dolegliwości płynące z uszkodzonej wątroby są uciążliwe. Gdyż poza bólem mogą objawiać się nudnościami, a nawet wymiotami. A także złym samopoczuciem, osłabieniem, apatią, wyczerpaniem, poceniem, brakiem apetytu, bezsilnością, sennością, wzdęciami, zaparciami lub częstymi biegunkami.
Jak pomóc uszkodzonej wątrobie ?
Przede wszystkim należy całkowicie zrezygnować ze spożywania jakiegokolwiek alkoholu. Regeneracje i pracę wątroby można usprawnić również poprzez utrzymywanie odpowiedniej diety. Polegającej na spożywaniu niewielkich, ale częstych posiłków, które będą zwierały, jak najmniej tłuszczu zwierzęcego. Przy czym nie będą smażone, jak i mocno doprawiane. Tu warto postawić na zioła i stosować je zamiast np. niezdrowej soli. Redukcja masy ciała, jeżeli występuje nadwaga lub otyłość, to kolejny ważny krok w kierunku uzdrowienia wątroby. Pracę wątroby można wspomóc również poprzez suplementy diety, które usprawnią trawienie. Można także skorzystać z leków sporządzonych na bazie wyciągów z ziół, które wspomagają i leczą wątrobę. Tym bardziej, że wątroba jest takim organem, który poddaje się regeneracji. Wśród leków dostępnych bez recepty jest na przykład Essentiale Forte, Raphacholin C, Verdin, Hepatil, Sylimarol, a także liczne herbatki ziołowe.