Klasyfikacja i charakterystyka nowotworów
16 grudnia 2021Onkologia jest nauką, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem procesów nowotworowych. Dokładniej rzecz ujmując ta dziedzina medycyny zajmuje się badaniami na przyczynami występowania nowotworów, mechanizm ich kształtowania się w ich organizmie oraz bada w jaki sposób można zatrzymać ich rozwój w ludzkim ciele. Sam nowotwór, którym na co dzień zajmują się specjaliści z zakresu onkologia jest złożonym procesem patologicznym, który ma miejsce w komórce prawidłowej.
Jeżeli pojawi się w niej guz komórka taka przestaje być traktowana jako normalna, ponieważ zaczynają mniej zachodzić inne procesy, które hamują takie mechanizmy jak wzrost oraz różnicowanie komórek. Na początku nowotwór rozwija się jedynie w miejscu pierwotnej zmiany, z czasem jednak zaczyna przerzucać się na sąsiadujące z tkanki. Potem jeszcze dochodzi również do namnażania się i atakowania miejsc odległych. Takie działanie nazywane jest potocznie przerzutami.
Nowotwory złośliwe nazywane są bardzo często rakami. Jest to trafne spostrzeżenie ponieważ raki stanowią aż dziewięćdziesiąt procent nowotworów złośliwych. Nowotwory można jeszcze klasyfikować ze względu na typy komórki, której się wywodzą. Nowotwory można również podzielić na te łagodne, półzłośliwe oraz złośliwe. Jeśli chodzi o te pierwsze to utworzony jest on z tkanek zróżnicowanych i dojrzałych. Budowa takiej tkanki niewiele różni się od tej prawidłowej tkanki. Nowotwór tego rodzaju charakteryzuje się tym, że dobrze ograniczony i rośnie w wolnym tempie.
Oprócz tego nie daje on przerzutów i jeśli zostanie usunięty przez onkologów nie powstaje ponowny rozrost nowotworu. Oznacza to że nowotwór łagodny jest całkowicie wyleczalny. Dużo trudniejsze zadanie onkologia ma z nowotworami półzłośliwymi oraz złośliwymi. Tutaj nowotwory rosną zdecydowanie szybciej, naciekają oraz błyskawicznie niszczą zaatakowane tkanki. Oprócz tego mają one właściwości wnikania do naczyń i przemieszczania się po ludzkim ciele.
Nie wycięty nowotworów na pewno będzie także dawał wznowy. Szansa na wyleczenie nowotworu złośliwego jest znacznie mniejsza od wyleczenia nowotworu złośliwego. Leczenie jest bardzo wyczerpujące i nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty, nawet jeśli tak się stanie organizm chorej osoby jest bardzo mocno wyniszczony. Chemioterapie potrafią być bardzo bolesne i wytrzymują je jedynie najsilniejsi pacjenci. Na szczęście z każdym kolejnym rokiem liczba osób, którym udaje się pokonać nowotwory systematycznie wzrasta, co budzi nadzieje na przyszłość.