Kim jest i czym zajmuje się logopeda?
2 października 2021Czym tak naprawdę zajmuje się logopeda? Uczy dziecko ładnie mówić r – zgadza się!:) Problemy z mową bywają niestety o wiele bardziej złożone. Oprócz nauki prawidłowej wymowy głosek, zadaniem logopedy jest wykrywanie wad i zaburzeń mowy oraz planowanie i uskutecznianie odpowiedniej terapii, która ma na celu poprawienie jakości komunikacji dziecka z otoczeniem.
Jak powinien przebiegać rozwój mowy u dziecka?
Rozwój mowy dziecka tak naprawdę rozpoczyna się już w pierwszym roku jego życia. Wszelkie czynności głosowe, które wykonuje maluch w tym okresie (głużenie, gaworzenie, zabawy głosem), przygotowują go do wypowiedzenia tych upragnionych przez wszystkich pierwszych słów. Moment ten przypada zazwyczaj na okres ok. 12 miesiąca życia a więc pierwszych urodzin. Biorąc pod uwagę, że każde dziecko rozwija się w swoim indywidualnym tempie, pojawienie się pierwszych słów, może przesunąć się w czasie nawet o pół roku. W drugim roku życia dziecka powinny zacząć pojawiać się wypowiedzi dwuwyrazowe typu „mama daj”, „mama oć”. Natomiast w trzecim roku życia możemy zauważyć już pierwsze proste zdania.
Właściwy rozwój mowy dziecka jest uzależniony od wiele czynników, są to m. in. prawidłowy słuch fizyczny i fonematyczny, prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego oraz wielopłaszczyznowy rozwój dziecka. Bardzo ważna jest również właściwa stymulacja ze strony otoczenia. Warto jest zatem wiedzieć, jak postępować, aby uchronić nasze dziecko przed wystąpieniem niepożądanych wad wymowy.
Kiedy warto udać się do logopedy?
Niestety nie zawsze rozwój mowy dziecka przebiega tak, jakbyśmy tego chcieli. Rodzajów problemów z mową występujących u dzieci jest bardzo dużo. Począwszy od zwykłych wad wymowy (dyslalii) poprzez opóźniony rozwój mowy do złożonych zaburzeń mowy. Należy pamiętać, że przy wystąpieniu większości z nich terapia logopedyczna jest konieczna.
Kiedy należy udać się do specjalisty?
– kiedy zauważyliśmy, że mowa naszego dziecka nie rozwija się – dziecko zbliża się do 2 urodziny, a nie wypowiada jeszcze żadnych słów (w przypadku starszych dzieci wizyta u logopedy jest absolutną koniecznością!)
– dziecko mówi przez nos mimo, że nie jest chore
– wymawiane przez dziecko głoski są zniekształcone (np. dziecko wymawia francuskie r) lub nie pojawiają się we właściwym czasie (zobacz kiedy dziecko powinno zacząć wymawiać konkretne głoski)
Dlaczego warto udać się do logopedy?
W przypadku zaburzeń mowy chyba nikogo nie trzeba przekonywać o zasadności współpracy z logopedą. Kluczowe dla zaplanowanie odpowiedniej terapii, będzie tu postawienie właściwej diagnozy logopedycznej. W przypadku opóźnienia rozwoju mowy (zwłaszcza występującego po 4 roku życia) zadaniem terapeuty w pierwszej kolejności będzie stymulacja mowy oraz czuwanie nad jej prawidłowym rozwojem.
W przypadku zwykłych wad wymowy warto podkreślić, że nigdy nie mijają one samoistnie. Dziecko, które nieprawidłowo wymawia daną głoskę z powodu np. nieprawidłowych nawyków ruchowych (np. seplenienie międzyzębowe lub boczne), nie nauczy się prawidłowej artykulacji samodzielnie. Konieczne jest tu podjęcie odpowiedniej terapii logopedycznej, w celu wypracowania właściwych nawyków ruchowych oraz wywołania i utrwalenia prawidłowej artykulacji.
Wielu rodziców zadaje sobie czasem pytanie: warto tracić czas w tym gabinecie? czy to naprawdę będzie mu to tak przeszkadzać?
Odpowiedź na to pytanie jest dość złożona. Niektóre wady wymowy mają bowiem wpływ na naukę czytania i pisania (czytaj więcej). Mogą również negatywnie wpływać na sferę emocjonalną dziecka, które z powodu niepoprawnej wymowy będzie np. wstydziło wypowiadać się na forum klasy lub w towarzystwie nowych kolegów. Konieczność terapii bywa kwestią indywidualną, jednak często ze względu na komfort dziecka jako kolegi i ucznia – jest ona po prostu bardzo przydatna.