Automatycznie zapisany szkic

Jakie zioła pić na uspokojenie?

17 czerwca 2021 0 przez Redakcja

Nie ulega wątpliwości, że nadmierna nerwowość towarzyszy wielu osobom w ciągu dnia. Napięcie emocjonalne może być skutkiem długotrwałego stresu, a także przykrych sytuacji, których doświadczyliśmy. Na szczęście, istnieją zioła na uspokojenie, które mogą pomóc w walce z napięciem emocjonalnym. Należy jednak pamiętać o tym, że zioła są skuteczne pod warunkiem regularnego ich stosowania.

Postaw na melisę

Jednym z najbardziej popularnych ziół na uspokojenie jest melisa, zwana także cytrynowym zielem. Melisę bez trudu można uprawiać w przydomowym ogródku. Nie jest to roślina jakoś szczególnie wymagająca, dlatego z jej uprawą poradzi sobie każdy, nawet początkujący hodowca ziół. Do przygotowania naparu uspokajającego wykorzystuje się suszone ziele. Jeżeli jednak nie hodujemy melisy, możemy zakupić susz. Najlepiej udać się w tym celu do sklepu zielarskiego. Warto wystrzegać się kupna gotowych herbatek ekspresowych do zaparzania, które są dostępne w supermarketach. Niestety, nie zawierają one ziela melisy wysokiej jakości. Dlaczego napar z cytrynowego ziela wykazuje działanie uspokajające? Dzieje się tak ze względu na wysoką zawartość olejku eterycznego. Olejek ten koi zmysły oraz ciało. Wykazuje również działanie poprawiające nastrój, dlatego przyda się w walce z chandrą. Napar z tego dobroczynnego ziela charakteryzuje się bardzo przyjemnym, lekko cytrusowym aromatem. W smaku również jest bardzo przyjemny, dlatego większość osób nie ma problemu z jego regularnym piciem.

Zdecyduj się na napar z rumianku

Wśród interesujących naparów na uspokojenie wskazać można również rumianek lekarski. Rumianek jest to ziele niezwykle popularne i łatwe w uprawie. Możemy spotkać go także dziko, na obrzeżach łąk i pól uprawnych. Wiele osób stosuje rumianek na problemy żołądkowo-jelitowe. Okazuje się jednak, że ziele to może pomóc także osobom nerwowym. Jeśli narzekamy na nadmierne napięcie emocjonalne, a także na problemy ze snem, rumianek będzie strzałem w dziesiątkę. Olejek eteryczny w nim zawarty wykazuje działanie kojące i redukujące napięcie. Podobnie jak w przypadku melisy, w ziele rumianku również dobrze wyposażyć się w sklepie zielarskim. Niektórym osobom może jednak przeszkadzać dość charakterystyczny smak i zapach naparu rumiankowego. Jeżeli nie przepadamy za smakiem tego ziela, można zdecydować się na przyrządzenie słabszego naparu. Ponadto, smak herbatki ziołowej można poprawić dodając do niej nieco miodu lub ksylitolu. Syrop z agawy także będzie dość dobrym rozwiązaniem.