Jak zadbać o zdrowie fizyczne?

Jak zadbać o zdrowie fizyczne?

10 sierpnia 2021 0 przez Redakcja

Zdrowie to coś co mamy najcenniejszego w życiu. Niestety dzisiejszy szybki tryb życia sprawia, że zaniedbujemy tę sprawę. Nie chcąc marnować czasu wybieramy najłatwiejsze rozwiązania, które odbijają się na stanie zdrowia. Podróżowanie autem czy jedzenie fast foodów jest niezwykle komfortowym rozwiązaniem, ale wpływającym destrukcyjnie na organizm. Jeśli chcesz zmienić obecne przyzwyczajenia i zadbać o zdrowie przeczytaj poniższe wskazówki. Stosując opisane rady podniesiesz swoją sprawność fizyczną oraz poprawisz wyniki substancji w organizmie.

Regularne ćwiczenia
Każdy trener personalny oraz lekarz powie Ci, że głównym czynnikiem poprawiającym stan twojego zdrowia jest regularne ćwiczenie – minimum 3 lub 4 razy w tygodniu. Jeśli należysz do osób początkujących zacznij od krótszych treningów trwających około 30 minut. Każdy ruch poprawi twoją kondycję i samopoczucie. Z czasem będziesz mógł wydłużyć czas ćwiczeń. Jakie treningi wybierać? Oczywiście warto oprzeć je na tym co lubimy robić – dla jednego będzie to jazda na rowerze, dla drugiego bieganie, a jeszcze innego pływanie. Gdy już wiemy jaki zakres ćwiczeń jest idealny dla nas, drugim istotnym czynnikiem jest podjęcie decyzji o tym kiedy będziemy realizować treningi. Osoby ćwiczące zalecają, by wybrać stałe dni i godziny na trening. Jeżeli trudno nam jest z realizacją tego postanowienia zadbajmy o kalendarz lub przypomnienie w telefonie pobudzające nas do działania. Warto pomyśleć o treningu jak o ważnym spotkaniu biznesowym lub u lekarza.

Nawodnienie organizmu
Nie tylko gdy ćwiczymy nasz organizm musi być nawodniony. Zalecenie dotyczące spożywania około 2 litrów wody dotyczy tak naprawdę każdego z nas. Picie wody nie ma na celu tylko przywrócenie właściwej ilości płynów w organizmie podczas trwania treningu gdy część jej zamienia się w pot i opuszcza organizm. Woda ma pozytywne oddziaływanie na stan skóry, zwiększa wydajność. Część trenerów zaleca, by pić szklankę wody tuż po przebudzeniu się rano. Jeśli masz problemy z liczeniem ile w danym dniu udało Ci się wypić wody z pomocą przychodzą aplikacje monitorujące ten czynnik. Zawierają one przypomnienia sygnalizujące, że w danym momencie powinniśmy uzupełnić wodę.

Dobry sen
Wiele przeprowadzonych badań wskazuje, że sen jest podstawą do regeneracji sił. Im jesteś młodszy tym więcej godzin snu potrzebujesz. Młodym zaleca się, by każdego dnia spali od 8 do 10 godzin, Ci starsi powinni poświęcać na sen od 7 do 9 godzin. Z każdym kolejnym rokiem jaki nam przybywa te wartości maleją. Polepszenie jakości snu polega na przyzwyczajeniu organizmu do zasypiania i budzenia się o tej samej porze. Zachwianie tej równowagi znacząco wpływa na zachowywanie organizmu. Dla tych, którzy mają problem z chodzeniem spać i wstawaniem idealnym rozwiązaniem jest ustawianie alarmów. Z czasem organizm przyzwyczai się na tyle, że te pomoce okażą się zbędne. Dodatkową pomocą okazuje się utrzymanie odpowiedniej temperatury. Im jest ona niższa, tym nasz organizm szybciej się regeneruje. Warto także zadbać, by sypialnia była w pełni zaciemniona.

Wypoczynek
Jednego dnia dysponujemy większą ilością energii, drugiego może ona być zdecydowanie niższa. Kiedy ciało daje nam do zrozumienia, że jest zmęczone i nie ma szans na trening nie warto z nim walczyć. Poświęć czas na odpoczynek i regenerację. Zmuszanie ciała do ćwiczeń wtedy, gdy nie jest w stu procentach gotowe może doprowadzić tylko do powstania kontuzji. Pamiętaj, że im bardziej obciążony organizm tym nasz układ odpornościowy obniża się i jest bardziej podatny na choroby. Postaraj się wychwycić czynniki, które sprawiają, że twój organizm staje się mniej wydajny i z nimi walcz. Dostosowuj swój plan treningowy na bieżąco i gdy przydarzą Ci się te gorsze dni przełóż trening na inny dzień, ale nie zapominaj o realizacji swoich założeń treningowych.

Nawyki
Część społeczeństwa boryka się z niezdrowymi nawykami – od palenia po narkotyki. Każdy taki czynnik w jakimś stopniu obniża prawidłowemu funkcjonowaniu organizmu. Jak możesz uporać się z nawykami? Warto poświęcić czas na przeanalizowanie co dobrego i co złego ze sobą niesie. Jeśli sami nie potrafimy zerwać z nałogiem konieczna może się okazać pomoc specjalistów. Jednym ze sposobów walki chociażby z paleniem papierosów może okazać się zamienienie tego na inną czynność, na przykład rzucie gumy.

Stosowanie diet
Dieta czyli dobranie właściwego sposobu odżywiania ma kluczowe znaczenie jeśli chodzi o poprawę naszej sprawności oraz polepszenie zdrowia. Podstawą jest spożywanie owoców i warzyw, które dostarczają do organizmu witamin i substancji odżywczych. Dla tych, którzy mają problem z właściwym ustaleniem diety pomocą okażą się specjaliści tworzący listy całych dziennych posiłków. Gdy wspominamy o diecie, warto podkreślić, że nie chodzi o wyeliminowanie wszystkich niezdrowych posiłków. Chodzi o zachowanie równowagi między takimi daniami a pozostałymi jakie spożywamy.

Zastosowanie się do tych kilku podstawowych rad sprawi, że znacząco podniesie się twoja kondycja fizyczna oraz wskaźniki organizmu. Dzięki temu będziesz dysponować większą ilością sił a zmęczenie nie będzie Ci tak bardzo doskwierać jak kiedyś.